A magas intenzitású intervall edzés talán a leghatékonyabb zsírégető mozgásforma – bár az kétségtelen, hogy nem mindenkinek ez az ideális választás. Az elnevezés az angol High Intensity Intervall Training kifejezés rövidítése, legegyszerűbben kifejtve a lényeg pedig az, hogy egy rövid, nagyon intenzív szakaszt egy hosszabb, lazább pihenő rész követ. A célunk az, hogy a pulzusunkat a lehető legmagasabbra tornázzuk fel, tehát az intenzív szakaszban tényleg mindent bele kell adnunk, majd a következő fázisban egy kicsit kifújhatjuk magunkat.
Kezdetben érdemes rövidebb intenzív szakaszokat meghatározni, majd ahogy nő a teljesítmény, ezt lassan emelhetjük, ezzel együtt pedig a pihenő szakaszok időszaka is csökkenthető. Az intervallum edzés amellett, hogy remek zsírégető, viszonylag rövid időt vesz igénybe, így egy sűrűbb munkanapba is könnyebben beépíthető, az viszont nagyon fontos, hogy elkerüljük az izomvesztést, ezért a fehérjebevitelt jelentősen emelni kell: a csirkemell és a tejtermékek fogyasztása mellett további extraként jól jöhet egy protein por is.
Ha az intervallum edzés elsőre inkább ijesztőnek tűnik, mint vonzónak, érdemes egy esélyt adni ennek a viszonylag új mozgásformának, melyet akár a HIIT ellenpárjaként is meghatározhatunk: a LISS a Low Intensity Steady State szavak rövidítése, mely leginkább alacsony intenzitású egyensúlyi állapotnak fordítható. Itt tehát a lassabb gyakorlatokon van a hangsúly, a cél pedig az, hogy a pulzusszám ne emelkedjen meg nagyon, hanem inkább stagnáljon egy szinten. A maximális pulzusszámot úgy tudjuk kiszámítani, hogy a 220-as szívfrekvenciából kivonjuk az életkorunkat. Míg a HIIT edzések esetén ezt a számot szeretnénk elérni, a LISS lényege az, hogy ennek 50-70 százalékát tartsunk fenn.
Az edzésforma nagy előnye, hogy kezdők és nagyobb súlyfelesleggel küzdők is nyugodtan belevághatnak, és amellett, hogy hatékony zsírégető, még a magas vérnyomás, a cukorbetegség és bizonyos daganatos betegségek kialakulásának esélyét is csökkentheti.
Az egyik leghatékonyabb testedzés kétségtelenül a súlyzós edzés, hiszen ez teszi lehetővé azt, hogy célzottan edzzünk bizonyos izomcsoportokat. A gyakorlatokat és a terhelés mértékét nagyon rugalmasan variálhatjuk, így a kezdők és haladók is megtalálhatják a számukra legjobb edzéstervet. Külön előny, hogy bár gépekkel is edzhetünk, az otthoni fejlődés is garantált, ehhez csak néhány jól megválasztott súlyzóra van szükségünk – vagy egyszerűen a saját testsúlyunkra.
A súlyzós edzések javítják a teljesítőképességünket, a csontsűrűséget, de az izmok mellett a szalagok és a kötőszövet erősítésében is szerepet játszanak, ráadásul a zsírégetésben is élen járnak, így bármi legyen is a célunk, ez a testmozgás biztosan jó választás lehet.
Az egész szervezetünkre kiváló hatással bíró kardió edzések nem véletlenül rendkívül népszerűek a sportrajongók körében: ezek a mozgásformák egyszerűek és rendkívül hatékonyak, különösen ha 1-2 súlyzós edzéssel is kombináljuk őket. Választhatjuk egyebek mellett a futást, a biciklizést, az evezőgépet vagy az elliptikus trénert, így könnyen megtalálhatjuk a számunkra legjobb megoldást.
A kardió javítja az állóképességet, segíti az izmok regenerálódását, az izomtömeg növelését és természetesen a zsírégetést is, ráadásul alacsonyabb intenzitás mellett a kezdők és a nagyobb súlyfelesleggel küzdők is nyugodtan választhatják – a gyors fejlődés nem fog elmaradni.
Ha gyors eredményekre vágyunk, szerencsére számos lehetőség áll előttünk. Kipróbálhatunk magas vagy alacsony intenzitású mozgásformákat, de a súlyzós és a kardió edzések hatása is hamar meglátszik majd: válasszunk olyan sportot, amit szívesen űzünk, így az nem egy kötelező feladatnak, hanem kellemes hobbinak érződik majd.
(Szponzorált tartalom)