De először is meg kell ismernünk, mit is takar valójában a korszerű hőszivattyús hűtési-fűtési forma.
Mi is az a hőszivattyú?
A hőszivattyú az a mostanában egyre közkedveltebb technológia, amelynek alkalmazása során energia felvétele történik egy adott forrásból. Ez lehet levegő, föld vagy víz. Az energia leadása egy másik helyszínen történik meg a kívánt vagy szükséges hőmérsékleten. Igazából mindenki találkozott már ezzel a szerkezettel burkolt formában, mert számos hőszivattyú található meg a háztartásokban, pl. a hűtőszekrény vagy a ruhaszárítógép is ilyen technológiát alkalmaz, de a klíma is egyfajta hőszivattyús elven működik.
A hagyományos értelemben vett hőszivattyús fűtési rendszer egy olyan épületgépészeti megoldás, amely a fűtés mellett biztosítja a hűtést és a melegvíz-előállítást is. A hőszivattyú berendezése általában egy kültéri és egy beltéri egységből áll. A kültéri egység kinyeri az energiát a levegőből, a talajból vagy a vízből (ez lehet meleg vagy hideg), majd felhasználja, és továbbítja azt a beltéri egységhez.
A beltéri egység ezután kezeli a hőmérséklet-változást, és biztosítja az igény szerinti fűtést vagy hűtést, amit az adott lakó szeretne, valamint a melegvízellátást.
A hőszivattyúk és a légkondicionálók kapcsolata
A hőszivattyúk és a hűtő-fűtő klímák lényegében hasonló elven működnek, ugyanis hűtésnél a hőt az ingatlan belső teréből egy külső helyszínre szállítják, fűtésnél pedig pont fordítva. A klímák nem hideg levegő előállításával hűtik le az adott helyiséget, mint ahogy azt sokan gondolják, hanem hőt vonnak el a szobából, és azt a kültérbe irányítják. Egy Hisense hőszivattyú kültéri egysége nagyban hasonlít a klímáéhoz, ugyanakkor számos ponton különbözik a két szerkezet.
A hőszivattyúk típusai
A speciális hőszivattyú típusok közé tartozik a levegő-levegő hőszivattyú, aminél az ingatlan elhasznált levegője a hőforrás, így működik valójában egy Hisense split klíma. A leggyakoribb típusok közé tartozik a levegő-víz szivattyú, amely a környezeti levegőből kivont hőt adja át a fűtővíznek.
A víz-víz hőszivattyú a talajvízből nyeri ki a hőenergiát, majd azt lehűtve visszajuttatja a talajba. Napjainkban még a legdrágább kinyerési formák közé tartozik a talaj-víz szivattyú, ezek a berendezések a talajból nyerik a hőenergiát. Illetve létezik a használati melegvíz szivattyú, ami pedig a beltéri fűtőrendszerek „hulladékhőjét” hasznosítja.
A hőszivattyú előnyei
A legnagyobb előnye, hogy jelenleg ez az opció bizonyul a leggazdaságosabbnak és legkörnyezetbarátabbnak. A felhasznált energia szinte kimeríthetetlen forrásból származik. Nincs szén-monoxid mérgezés, nem kell kémény, olcsó a karbantartása és kombinálható más fűtési módokkal is.
(Szponzorált tartalom)