Ezért fontos lépés a generációváltás
A generációváltás jóval összetettebb és bonyolultabb folyamat annál, minthogy a szülő a gyermekére hagyja a céget. A siker érdekében ennek egy tudatos, jól felépített folyamatnak kell lennie. Ehhez nyújthat segítséget egy családi alkotmány.
A tanácsadás a Szinergia Kft. szolgáltatásai között is megtalálható és kiemelten fontos ügyet képez ezen belül a családi vállalkozások támogatásával kapcsolatos segítségnyújtás. Mind a családi alkotmány megalkotásában, mind pedig a békés átmenetben a családok segítségére lehetnek.
Egy ilyen alkotmány mindazokat a dolgokat tartalmazza, amelyek befolyással lehetnek a család életére. Fontos, hogy folyamatosan frissítésre kerüljön, rugalmasan alkalmazkodjon mind a család, mind pedig a vállalkozás életében bekövetkező változásokhoz.
Ezt tartalmazza a családi alkotmány
A családi alkotmány tulajdonképpen normákat és stratégiai célokat foglal magában. Olyanokat például, miszerint a család minden gyermekről gondoskodik, finanszírozza az oktatását, támogatja saját jövőjét érintő kérdésekben stb. A megváltoztatásához a család ¾-énél nagyobb része kell, hogy hozzájáruljon. Ha valamely családtag megszegi a benne foglaltakat, jogi következményekkel kell szembesülnie.
Meghatározó része az utódlási terv, amely tartalmazza a stafétabot átadásának feltételeit a tulajdonos kiszállásának körülményeivel együtt. A főbb pontok minden esetben a családi üléseken kerülnek kialakításra, amelyen minden 18. életévét betöltött családtag részt vehet, döntési joggal azonban csak 21 éves kor felett rendelkeznek. A tagok között csak egyeneságbeli leszármazottak foglalhatnak helyet.
A családi üléseknek két típusa létezik. Az egyik kizárólag a vállalkozást érintő kérdések megvitatására korlátozódik, míg a másik fajtáján a családdal kapcsolatos felvetések kerülnek előtérbe. Ez utóbbiakat főleg olyan családtag szervezi és hívja össze, akinek nem feladata a vállalat irányítása.
Ezek a sikeres generációváltás lépései
A sikeres generációváltás kulcsa a feladatok, folyamatok teljes körű, megfelelő módon történő átadása. Nem elég egyszerűen a munkakört átadni, a feladatok átadása mellett a hierarchiába is be kell emelni az új vezetőt.
Ha van rá mód, érdemes már a stafétabot átadását 5 évvel megelőzően elkezdeni az egész folyamatot. Meghatározó része a konfliktusok rendezése és a célok meghatározása, az érdekek körülírása és a szerepkörök tisztázása. Ha szükséges, külső tanácsadó bevonására is sor kerülhet.
(Szponzorált tartalom)