Körforgásos gazdaság az építőiparban: A bontott anyagok újrahasznosításától az építési hulladék minimalizálásáig

2025 / 06 / 30 / Fizetett Hirdetés
#pr
Körforgásos gazdaság az építőiparban: A bontott anyagok újrahasznosításától az építési hulladék minimalizálásáig
Az építőipar, mint a világ egyik legnagyobb nyersanyag-felhasználója és hulladéktermelője, kulcsszerepet játszik a fenntartható jövő alakításában. A hagyományos lineáris gazdasági modell – a „kitermel, legyárt, felhasznál, eldob” – már nem tartható fenn, helyét egyre inkább át kell vennie a körforgásos gazdaság szemléletének. Ez a modell az erőforrások folyamatos körforgásban tartására törekszik, ahol a hulladék nem végtermék, hanem egy új folyamat értékes alapanyaga. Az építőiparban ez a szemléletváltás a tervezési fázistól a bontásig minden folyamatot áthat, célja a hulladék minimalizálása, a bontott anyagok maximális újrahasznosítása és az erőforrás-hatékonyság növelése.

A KÉSZ Group felismerve felelősségét és a benne rejlő lehetőségeket, az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) stratégiájának középpontjába helyezte a körforgásos elvek gyakorlati megvalósítását. A vállalat elkötelezett amellett, hogy konkrét, mérhető lépéseket tegyen a hulladékcsökkentés és az újrahasznosítás terén. Ez nem csupán környezetvédelmi szempontból fontos, hanem komoly gazdasági előnyökkel is jár, hiszen csökkenti a drága primer nyersanyagoktól való függőséget és új üzleti lehetőségeket teremt a másodlagos nyersanyagok piacán. A körforgásos gazdaságra való átállás komplex kihívás, amely innovatív technológiákat, újfajta partnerségeket és a teljes iparági gondolkodásmód megváltoztatását igényli.

A hulladékhegyektől az anyagbankokig: Új szemlélet a tervezésben

A körforgásos gazdaság alapjait már a tervezőasztalon le kell fektetni. A „tervezés a szétszerelhetőségért” (Design for Disassembly) elve azt jelenti, hogy az épületeket már a kezdetektől fogva úgy tervezik meg, hogy élettartamuk végén könnyen és roncsolásmentesen szétbonthatók legyenek. Ez lehetővé teszi, hogy az egyes szerkezeti elemeket, komponenseket és anyagokat a lehető legmagasabb értékükön lehessen újrahasznosítani vagy újrahasználni. Ahelyett, hogy a bontás során egy vegyes, szennyezett törmelékhalmaz keletkezne, a tudatos tervezésnek köszönhetően tiszta anyagáramok nyerhetők ki; például acélgerendák, betonpanelek, üvegtáblák vagy homlokzati elemek. Ez a szemlélet az épületeket nem végleges struktúráknak, hanem ideiglenes anyagbankoknak tekinti.

Ennek megvalósításához elengedhetetlen a BIM (Building Information Modeling) használata. A BIM modellekben nemcsak az épület geometriáját, hanem az egyes elemek anyagi összetételét, tulajdonságait és rögzítési módját is rögzíteni lehet. Létrehozható egy úgynevezett „anyagútlevél”, amely pontosan dokumentálja, hogy az épület milyen anyagokat és milyen mennyiségben tartalmaz. Ez az információ felbecsülhetetlen értékűvé válik az épület élettartamának végén, hiszen pontosan megmutatja, hogy milyen másodlagos nyersanyagok nyerhetők ki a bontás során, megkönnyítve azok értékesítését és új projektekbe való integrálását.

A KÉSZ Group tervezési folyamataiban egyre nagyobb hangsúlyt kap a modularitás és az előregyártás, amelyek szorosan kapcsolódnak a körforgásos elvekhez. Az előregyártott elemek, a vasbeton pillérek, födémek vagy homlokzati panelek standardizált méretük és csatlakozásaik miatt könnyebben szétbonthatók és újra felhasználhatók. A gyári gyártás során keletkező hulladék mennyisége is jóval alacsonyabb, és az is könnyebben szelektálható és újrahasznosítható, mint a helyszíni építkezések során keletkező vegyes törmelék. A tervezési fázisban meghozott tudatos döntésekkel tehát már a forrásnál megelőzhető a hulladékképződés jelentős része.

A bontott beton és acél új élete

A bontás során keletkező legnagyobb mennyiségű hulladék jellemzően a beton és a vasbeton. A hagyományos gyakorlat szerint ezt a törmeléket legtöbbször alacsonyabb értékű felhasználásra, például útalapokba vagy feltöltésekbe használják (downcycling), vagy egyszerűen lerakóra kerül. A körforgásos gazdaság célja azonban az, hogy ezeket az értékes anyagokat a lehető legmagasabb szinten tartsa a gazdasági körforgásban. A modern technológiák ma már lehetővé teszik a bontott beton hatékony feldolgozását és újrahasznosítását, amellyel kiváló minőségű újrahasznosított (reciklált) adalékanyag állítható elő. Ez a reciklált adalékanyag felhasználható új beton keveréséhez, részben vagy akár teljesen helyettesítve a primer, bányászott kőanyagot. A KÉSZ Group aktívan vizsgálja és alkalmazza azokat a technológiákat, amelyekkel a bontási projektekből származó betont saját betonüzemeiben tudja újrahasznosítani. Ez a gyakorlat nemcsak a hulladéklerakók terhelését csökkenti, de mérsékli a vállalat függőségét a primer nyersanyagoktól, amelyek kitermelése jelentős környezeti terheléssel és költséggel jár. A reciklált beton felhasználása hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez is, hiszen elmarad a bányászat és a szállítás energiaigénye.

Az acélszerkezetek újrahasznosítása még egyszerűbb és hatékonyabb. Az acél gyakorlatilag 100%-ban, minőségromlás nélkül újrahasznosítható. A bontott acélgerendákat, oszlopokat és egyéb szerkezeti elemeket szelektíven kell gyűjteni, majd az acélkohókban beolvasztva új acéltermékeket lehet belőlük gyártani. A KÉSZ Group, mint jelentős acélszerkezet-gyártó és kivitelező, kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a bontási és gyártási folyamatok során keletkező acélhulladékot teljes mértékben visszaforgassa a termelési ciklusba. Ez a gyakorlat tökéletesen példázza a zárt anyagkörfolyamat (closed-loop) elvét.

Az építési hulladék minimalizálása a gyakorlatban

A körforgásos gazdaság nemcsak a bontási, hanem az építési hulladék kezelését is forradalmasítja. A KÉSZ Group ESG stratégiájának egyik sarokköve a hulladékképződés megelőzése és a keletkező hulladék szelektív gyűjtése. A megelőzés legfontosabb eszköze a pontos tervezés és anyaggazdálkodás. A BIM modellek segítségével pontosan kiszámítható a szükséges anyagmennyiség, minimalizálva a túlzott rendelésből származó felesleget. Az előregyártott elemek alkalmazása szintén csökkenti a helyszíni vágási hulladékot, mivel az elemek pontos méretre készülnek a gyárban.

A helyszínen elkerülhetetlenül keletkező hulladékot szigorú protokoll szerint, frakciónként (pl. fa, fém, műanyag, papír, gipszkarton) szelektíven kell gyűjteni. A KÉSZ Group építkezésein dedikált hulladékgazdálkodási terveket alkalmaznak, amelyek pontosan előírják a gyűjtőkonténerek elhelyezését, a gyűjtés módját és a hulladék elszállításáért felelős partnereket. Ez a gyakorlat lehetővé teszi, hogy a hulladék nagy része ne vegyes kommunális hulladékként a lerakóra, hanem szelektáltan, újrahasznosításra kerüljön. Ez nemcsak környezetvédelmi, hanem pénzügyi szempontból is előnyös, mivel a szelektíven gyűjtött hulladék elszállítása olcsóbb, sőt, bizonyos anyagok (pl. fémhulladék) értékesíthetők is.

A vállalat aktívan keresi az innovatív megoldásokat a nehezen újrahasznosítható hulladékok kezelésére is. Ilyen például a szigetelőanyagok vagy a festékes vödrök hulladéka. A KÉSZ Group partneri kapcsolatokat épít ki olyan specializált újrahasznosító cégekkel, amelyek képesek ezeket az anyagokat is feldolgozni és másodnyersanyagként visszajuttatni a gazdaságba.

(Szponzorált tartalom)


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.