Az 1800-as évek közepén, Németországban egy helyi asztalos alkotta meg először az egymáshoz kapcsolt falécekből álló redőny palástot. Ezt egy fatengelyre tekerve tették fel a nyílás elé. A praktikus szerkezet hamar népszerűvé vált, és gyorsan elterjedt világszerte, így nem sokra rá, hazánkban is megjelent az 1800-as évek végére.
A második világháborúig a fából készült redőnyök voltak a legkedveltebbek, de később az alapanyaghiány miatt az alumínium és műanyag redőnyök is egyre népszerűbbek lettek. Az olcsó, rossz minőségű PVC redőnyök rossz hírnévre tettek szert a piacon, mivel gyakran silány anyaghasználat, vagy nem éppen profi megoldások révén készítették el őket. Azonban a mai piacon számos kiváló márkanév képviseli magát, így a legjobb minőségű PVC redőnyök széles választékából válogathatunk, és ezek biztonságos és vonzó kiegészítői lehetnek otthonunknak. Egy minőségi, jó műanyag redőny több fontos szempontnak is képes eleget tenni az otthonunkban.
A külső tokos műanyag redőnyrendszer kiegészítői a lindab tok, a lemez tokvég, a műanyag páncél és a műanyag lefutó. A redőny felhúzása általában gurtnival történik, de az utóbbi években nagyon népszerű külső Hungarocelles szigetelésből adódóan gyakran megesik, hogy a gurtni helyett a zsinóros megoldás lesz megfelelő. A szigetelés ugyanis elfedi a nyílászárók tokját, így csupán nagyon szűk hely marad ahhoz, hogy megoldható legyen a gurtnis bevezetés, és még ha sikerül is megoldani a problémát, a műanyag redőny működése bonyodalmakba ütközhet. Ilyenkor nem marad más, mint a zsinóros megoldás, melynek révén könnyen kiküszöbölhető a probléma.
Kiváló hőszigetelés: A műanyag redőnyök jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, és segítenek csökkenteni a téli hőveszteséget, illetve a nyári hőbehatolást. Így az épület energiatakarékosabb lesz, jobban megfelel a fenntarthatósági szempontoknak, és pozitív nyomot hagy a családi költségvetésen. A redőnyök két fő elemből állnak: a felső dobozból és a léc alakú redőnylapokból. Amikor a redőny lezáródik, a redőnylapok között légréteg alakul ki. Ez a légréteg egy hatékony hőpajzsot képez, ennek is köszönhető a kiváló hőszigetelő képesség.
Hangszigetelés: A műanyag redőnyök a külső zajok csökkentésében is hatékonyak lehetnek. Bezárva segítenek elnyelni és elszigetelni a külső zajokat, és mivel jól illeszkednek az ablakkeretekhez, így minimalizálják a hangszigetelési réseket. A szoros illesztés megakadályozza, hogy a hanghullámok könnyen átjussanak az ablakon vagy ajtón, ezáltal nyugodtabb és csendesebb környezetet teremthetnek az épületben. Az optimális hangszigetelés eléréséhez célszerű kombinálni a redőnyöket más hangszigetelő megoldásokkal, például szigetelt ablakokkal és ajtókkal, valamint megfelelő fal- és padlószigeteléssel.
Fényszabályozás: A redőnyök lehetővé teszik a napfény mennyiségének és a szoba megvilágításának szabályozását. A redőnyöket állítható lamellákkal látják fel, vagy leereszthető rolókkal, melyek lehetővé teszik, hogy szabályozzák a bejutó fény mennyiségét és irányát. Ezáltal játszhatunk a szobában uralkodó fényhatásokkal, megteremtve ezzel az igényeinkhez igazodó hangulatot. Ha pedig teljes sötétséget szeretnénk elérni a szobában, egyszerűen leengedhetjük a redőnyt, a lamellák pedig összezárulnak, így egyáltalán nem jut be fény a helyiségbe.
Könnyű karbantartás: A műanyag redőnyök általában könnyen tisztán tarthatók. Csak időnként szükséges megtisztítani őket egy enyhe tisztítószerrel és vízzel, így nem igényelnek különösebb karbantartást. Ennek ellenére célszerű odafigyelni az alkalmanként beiktatott takarításukra, mivel ez meghosszabbíthatja élettartamukat és megőrizheti esztétikus megjelenésüket.
Könnyű kezelhetőség: A modern műanyag redőnyök általában könnyen kezelhetők, és sok esetben akár motoros vagy távirányítós rendszerrel is elláthatók, ami nagyobb kényelmet nyújt a használóknak. Azonban a gördülékeny használat feltételei függhetnek a redőny típusától és a gyártó minőségétől is. Általánosan elmondható, hogy a műanyag redőnyök egyszerű mechanizmussal rendelkeznek, amely lehetővé teszi a könnyű felhúzást és leengedést.
Időtállóság: A műanyag redőnyök ellenállnak a korróziónak, rothadásnak és penésznek, így hosszú élettartammal rendelkeznek, és megfelelő megoldást jelenthetnek kültéri felhasználáshoz. Természetesen ennek előfeltétele az, hogy kizárólag megbízható, magas minőséget képviselő gyártótól vásároljuk meg a termékeket.
A Wilhelm Árnyékolás 22 éve számít profinak a redőnyök és szúnyoghálók gyártásában. Legyen szó bármilyen igényről, amit az árnyékolástechnika kapcsán fogalmaztunk meg, a termékek között könnyedén rátalálunk arra a megoldásra, ami maradéktalanul megfelel az egyéni elképzeléseinknek és illeszkedik az otthonunk adottságaihoz.
(Szponzorált tartalom)