A szó egy krónikus, gyulladásos bőrbetegséget takar, ami főként az arcot érinti. Tipikus jellemzője az állandó bőrpír, a láthatóvá váló erecskék az arcon, fokozott bőrérzékenység, illetve pattanásszerű göböcskék, gennyes csomók kialakulása.
A pontos kiváltó okokat még mindig nem ismerjük, de feltételezések szerint az örökletes hajlam, illetve az életmódbeli tényezők is előidézhetik. Nagyobb eséllyel fordul elő a nőknél, náluk is főként az 1-es bőrtípusba tartozó (nagyon világos bőr, szőke vagy vöröses haj, kékes, zöldes szem) személyeknél.
Többnyire felnőttkorban, a 30-as, 40-es évek környékén jelenik meg. A rossz hír az, hogy ez a betegség a tudomány mai állása szerint még nem gyógyítható, viszont megfelelő kezeléssel nagyszerűen kordában tartható.
A tipikus rosaceás panaszok közül az állandó bőrpír a legjellemzőbb. Eleinte csak kisebb területeken jelenik meg, majd végül ezek összeérnek, és az arc nagy részén átveszi az uralmat a pirosság. A bőr ilyenkor gyakran viszket, ég, szúr és száraz. Az apró erecskék a bőr alatt láthatóvá válnak.
Ennél eggyel súlyosabb tünet, amikor a faggyúmirigyek begyulladásának következtében kis vörös csomók keletkeznek a bőrön, amelyek hasonlóak a pattanásokhoz. Ezeket nevezzük rosacea aknéknak. Jellemző még az extrém bőrérzékenység.
További (szerencsére ritka) tünet lehet a nagyobb, gennyes csomók megjelenése a bőrön és az orr eltorzulása, de a többségnél csak a bőrpír és a piros csomók jelentkeznek. Természetesen a problémát itt is érdemes komolyan venni.
A betegség szerencsére jól kordában tartható, de ehhez minden esetben gondosan kialakított, speciális termékeket használó arcápoló rutinra van szükség. Bevethetőek a Helia-D Professional termékek is, melyek között szintén találhatunk célzottan rosacea kezelésére használható kozmetikumokat.
A bőrápolásra fokozottan oda kell figyelni, nem maradhat el a reggeli és esti alapos tisztítás és a problémát célzottan kezelő készítmények használata. Mindemellett a rosaceás bőr gyakran fényérzékenységgel is küzd, így roppant fontos a megfelelő fényvédelem, télen-nyáron egyaránt.
Ha időben felismerjük a betegséget, akkor az alapos bőrápolás is elegendő lehet, de ha a helyzet továbbra sem javul - vagy esetleg romlik -, akkor forduljunk bőrgyógyászhoz, ugyanis elképzelhető, hogy gyógyszeres kezelésre is szükség lesz.
Persze azonnali eredményt semmiképp sem szabad várni, ugyanis a bőrnek idő kell, amíg elindul a javulás útján. A kulcs a türelem.
(Szponzorált tartalom)