Amikor a gyermek valami újjal próbálkozik, szülőként nem egyszerű a háttérből figyelve állni. Ezekben a helyzetekben a gyerek fejlődik, és ha elérte a célját, sikerélménye lesz. Azonban ahhoz, hogy idáig elérjen, motivációra lesz szüksége. A túl nehéz célkitűzés és az ebből fakadó kudarc élménye lelombozhatja a kicsit, így kell, hogy legyen olyan praktikánk, amivel a lelkesedését újra fellendíthessük.
Azt is figyelembe kell venni, hogy a gyerekek nem ugyanolyan intenzitással fejlődnek. Növelheti a frusztrációjukat az, ha túl magas elvárások elé állítjuk vagy sürgetjük őket.
Amikor a gyermekünk elkezd egyedül enni, öltözni, fogat mosni, vagy a WC-t használni, számára egyik tevékenység sem mindennapi, mindegyik kihívást jelent, hiszen a játéktól veszik el az értékes időt.
A Parents.com szakértője szerint apróbb ajándékokkal lehet a leginkább ösztönözni a gyerekeket a cselekvésekre. Ezek a kicsiknél még beválhatnak, de ennél sokkal fontosabb, hogy belső erő hajtsa arra, hogy fejlődjön. A Stanford Egyetem kutatói szerint a megélt sikerélmény újabb kihívások teljesítésére fogja sarkallni a gyereket.
Épp ez történik például a biciklizésnél. A kezdeti nehézségek, a sok esés és a kudarcok után olyan örömmel tölti el a gyereket az, hogy egyedül is tud biciklizni, hogy később már nem kell noszogatni arra, hogy üljön fel a kerékpárra.
A WC használatért jutalomként adott csokoládé pedig azt a hatást érte el, hogy a gyermek a finom falatok reményében a kelleténél jóval többször ment a mellékhelyiségbe, és szinte csak ez lebegett a szeme előtt.
Hosszú távon mind a szülőnek, mind pedig a gyereknek az a jó, ha az egyszerűbb jutalmazás helyett inkább a rögös utat választjuk.
A rávezetés, a beszélgetés és a teljes kép átlátása segíthet a gyereknek megérteni bizonyos helyzeteket. Ahelyett, hogy a bevásárláskor ígérünk neki apróságot, ha jól viselkedik, inkább beszélgessünk vele közben. Segíthet kiválasztani a megvásárolni kívánt hozzávalókat, vagy megbízhatjuk azzal, hogy egy tételt jegyezzen meg, ha esetleg mi elfelejtenénk, ő emlékeztessen rá.
Amikor fáradt, vagy éppen egy másik dologgal foglalkozik elmélyülten, nem várható el tőle, hogy azonnal reagáljon.
Fontos, hogy megértse: a feladatokat a saját érdekében kell elvégeznie. A rendetlen szobában nem fogja megtalálni a játékait, érdemes összepakolni.
Az erőfeszítéseit értékelni kell még akkor is, ha az eredmény hagy némi kivetnivalót maga után.
(Szponzorált tartalom)