Az evolúció során testünk nem készült fel az ülő életmódra, ennek ellenére ma a legtöbben az aktív órák nagy részét ebben a pozícióban töltjük: ez a dolgunk az iskolában, majd a legtöbb esetben a munkahelyünkön is. A számítógépes játékok évek óta nem veszítenek népszerűségükből, hiszen tökéletes kikapcsolódást biztosítanak bárki számára, ez azonban azt is jelenti, hogy aki ennek a hobbinak hódol, jó eséllyel tényleg a számítógép előtt ülve éli az életét.
Ezzel az a probléma, hogy a helytelen ülő pozíció jelentős mértékben növeli a gerincproblémák esélyét. Ha görnyedt háttal, előre hajtott fejjel, nem megfelelő nyaki gerinc tartással foglalunk helyet a gép előtt, túlterheljük a gerincünk ízületeit és szalagjait, ahogy a porckorongokat is. Ez a testhelyzet izomfeszüléshez vezethet, ami komolyabb elváltozásokat – így például kopásos nyaki gerinc rendellenességeket – idézhet elő. Ezen problémákra utaló jel lehet a gyakori fejfájás, a nyak és a váll fájdalma, a szédülés vagy éppen a stressz megjelenése.
A nem megfelelő testtartásból adódó másik gyakori probléma az ágyéki gerincfájdalom. Ha a gerincünk tartósan nem abban a szögben görbül, ahogy kellene, megnő az ízületekre, a porckorongra és a szalagokra nehezedő nyomás, ami komoly derékfájdalmakat eredményezhet. Ezen állapot tartós fennállása gerincferdüléshez vagy porckorongsérvhez is vezethet; mivel ez utóbbi kezelése gyakran csak műtéti úton lehetséges, az egészségünk érdekében rendkívül fontos a megelőzés.
Figyelemmel arra, hogy az egész napos számítógépezés és az ebből adódó mozgáshiány a fentieken túl is számos komoly problémához – szív- és érrendszeri betegségekhez, elhízáshoz, cukorbetegséghez, szorongáshoz és depresszióhoz – vezethet, nagyon fontos a megelőzés. Lássuk, milyen eszközeink vannak erre!
Az egyik legfontosabb lépés a hátproblémák megelőzése érdekében a helyes testtartás megismerése – és természetesen annak gyakorlása.
Figyeljünk arra, hogy a térdünk helyezkedjen el lejjebb, mint a csípőnk; a derekunkat ne simítsuk a háttámlának, ha pedig szeretnénk hátradőlni, helyezzünk egy henger alakú párnát, esetleg egy összetekert pulóvert vagy törölközőt a hátunk mögé. A talpak kényelmesen támaszkodjanak a padlón, a nyak és a váll pedig vegyen fel laza tartást. A felkar a test mellett helyezkedjen el, az alkart támasszuk meg. A helyes fejtartás elérése úgy a legegyszerűbb, ha a monitort szemmagasságba helyezzük el, és figyelünk arra, hogy ne süllyedjünk ennél lejjebb a székünkben.
A megfelelő testtartás elsajátítása után a következő fontos lépés olyan bútordarabok beszerzése, melyek kialakításuknak köszönhetően segítenek annak fenntartásában. A legnagyobb hangsúly a széken van, hiszen ez gondoskodik a gerincünk megtámasztásáról.
Ha sok időt töltünk a számítógép előtt, akkor a gamer székek között érdemes körülnézni, melyeket arra terveztek, hogy akár hosszú órákon keresztül is biztosítsák a helyes testtartást. Ezek rendkívül kényelmesek, ergonomikus kialakításuknak köszönhetően pedig megtámasztják a derekat és gondoskodnak arról, hogy a lábunk az ideális pozícióban maradjon. A gamer székek többféle anyagból készülhetnek, válasszunk tehát olyat, melynek érintését kellemesnek találjuk, nem irritálja a bőrünket és a tisztítása is egyszerű.
Jó ötlet lehet egy állítható magasságú asztalt is beszerezni, melyet akár állva is használhatjuk; ez sokaknak elsőre furcsán hangzik, de az egész napos ülés után felüdülés lesz a hátunknak egy kicsit állva dolgozni, sőt, így még az éberségünket is könnyebben fenntarthatjuk.
A rendszeres testmozgás elengedhetetlen az inaktív életmód káros hatásainak ellensúlyozásához, ezért hetente legalább 2-3 alkalommal sportoljunk valamit: bármit választhatunk, a hát egészsége érdekében azonban a legjobb megoldás az úszás vagy a jóga lehet. Ugyanilyen fontos az is, hogy az egész napos számítógép előtt ülést szakítsuk meg óránként egyszer. Ilyenkor néhány percre álljunk fel, nyújtózkodjunk, végezzünk fejkörzéseket, esetleg tegyünk meg néhány lépést. Ismerkedjünk meg néhány nyújtó gyakorlattal, melyek segítségével ellazíthatjuk a hátizmainkat.
Ahhoz, hogy a hátproblémákat elkerüljük, oda kell figyelnünk az ideális testsúlyunk megőrzésére is. Az inaktív életmód már önmagában hozzájárulhat a testsúly növekedéséhez, ez pedig amellett, hogy növeli a szív- és érrendszeri betegségek és számtalan egyéb egészségügyi probléma kialakulásának esélyét, nagyobb terhet és nyomást helyez az ízületekre és a gerincre, ezért figyeljünk arra, hogy mit eszünk.
A mai modern világban szinte mindannyian egyre több időt töltünk a számítógép előtt ülve, hiszen ennek segítségével dolgozunk, tartjuk a kapcsolatot barátainkkal és sokszor itt kapcsolódunk ki egy hosszú nap után. Ha elhanyagoljuk magunkat, hamarosan szembesülni fogunk életmódunk káros hatásaival, a megelőzés tehát rendkívül fontos. Legyünk körültekintőek és figyeljünk a helyes tartásra, napközben többször mozgassuk át a testünket és ügyeljünk arra, hogy mit eszünk; ha így teszünk, nem kell aggódnunk gerincünk egészsége miatt.