A Tudatosság Klub a szociális szorongás oldásában is tud segíteni, a kognitív viselkedésterápia eszközeit felhasználva tudnak javítani a helyzeten.
Mindezek fényében vegyük sorra, hogy mit takar a gyermek kognitív viselkedésterápia, mikor lehet megoldás, és hogyan működik. Tarts velünk, és tudj meg minél többet a témáról.
Mit is jelent tulajdonképpen a gyermek kognitív viselkedésterápia?
Nagyon komplex az emberi elme, aminek a megértése hasonlóképpen bonyolult, de nem lehetetlen. A viselkedésbeli és a gondolkodásbeli minták mélyen a tudatalattiban gyökereznek, amik nem kímélik a gyerekek életét.
Ennek a folyamatnak a megértését tudja támogatni a kognitív viselkedésterápia, ami segíthet a negatív mintákat felismerni és megváltoztatni. A felnőttek világában már meglehetősen ismert megoldás, de a kisebbek életét is pozitív irányba képes megváltoztatni.
Persze az életkori sajátosságok figyelembevételével és a kognitív fejlődésüknek megfelelően, de játékosan, kreatívan, hatékonyan és gyorsan. A negatív mintázatok okozhatnak szorongást, stresszt és egyéb olyan mentális problémákat, amiktől egyébként nagyon nehéz lenne megszabadulni.
Mikor lehet hatékony eszköz a javulás érdekében?
1. Szorongás esetén
Az állandó megfelelési nyomás nem minden csemetének olyan könnyű, így szükség lehet egy kis támogatásra ahhoz, hogy ezzel meg tudjanak birkózni. A kognitív viselkedésterápia (rövidítve CBT) segíthet felismerni a szorongásért felelős gondolatokat és remek megoldást kínál.
2. Depresszió gyermekkorban
Ma már egyre gyakoribb állapot, de sok esetben a negatív gondolatok átfordítása a pozitív irányba már elegendő megoldás lehet a probléma kezelését illetően. Emellett pedig olyan alternatívát jelent, ami segíthet megtalálni azokat a tevékenységeket, amikkel a hangulat javítható.
3. Viselkedészavarok és kényszeres rituálék
Az agresszivitás, a dührohamok, az impulzuskontroll és a kényszeres rituálék esetén is hatékony megoldás lehet a CBT, mert az érzelmek szabályozására, az expozícióra, valamint a válasz megelőzésre taníthatja a gyerekeket.
4. PTSD és egyéb traumák
A feldolgozási folyamatokban nagyon hatékony társ lehet a kognitív viselkedésterápia, hasonlóan a poszttraumás stressz tünetek enyhítése esetén is. Így a gyerekek képessé válnak megtanulni azt, hogyan érezzék magukat a világban újra biztonságban.
Mire számíthatunk a gyakorlatban?
Nagyjából 30-50 perces foglalkozásokra kell készülni, amikor játékos formában kerül azonosításra a probléma. Hatékonyan megtanulja a gyermek felismerni és átalakítani a negatív gondolatokat és helyettesíteni azokat pozitívval.
A Tudatosság Klub olyan eszközt adhat a gyerekek kezébe, amivel éles helyzetben is képessé válnak a megfelelő lépések megtételére.