Anyag
Gyakran kimelegszel vagy folyamatosan dideregsz éjszaka, és a fejed búbjáig betakarózol? Jobb, ha tudod, hogy ezekben a dolgokban gyakran a huzat a hibás. Ezért is érdemes az anyagát a lakás hőmérséklete és az évszak alapján kiválasztani.
Általánosságban elmondható, hogy a melegebb időszakra a szatén és a Lakberbazár ágyneműhuzat kínálatában is megtalálható 100% pamut huzatok, míg a hidegebb évszakokra a flanel verziók ajánlottak. Ami pedig a vászon huzatokat illeti, a jó légáteresztő képességüknek köszönhetően minden évszakban használhatók.
De a legeslegfontosabb, hogy óvakodj a szintetikus anyagoktól, mivel ezek sem levegőt, sem pedig a nedvességet nem engedik át, amelynek következtében elkerülhetetlen alattuk a fokozott izzadás, a hőmérséklettől függetlenül!
Szálfinomság és szálsűrűség
Minél finomabb és hosszabb egy szövetszál, annál tartósabb lesz a belőle készült textília. Arról nem is beszélve, hogy ezek a tényezők határozzák meg, hogyan viselkedik, és milyen puha lesz.
Ha a tartósságot nézzük, akkor egyértelműen a hosszan vágott pamut számít a legjobb választásnak. A tapintást illetően viszont már nem lehet egyértelmű favoritot kijelölni, mivel van, aki inkább a sima szövésű perkál kicsit durvább érintését szereti, míg mások a sűrűn szőtt szatén csúszósságát és hűs érzetét, vagy a pamut pihe-puhaságát kedvelik.
Az anyag egyéb szempontból is fontos tényező
A cikk befejezéseképpen arra szeretnénk még felhívni a figyelmedet, hogy az ágyneműhuzat anyagának kiválasztása nem csupán az alvás minősége, hanem a tisztítás szempontjából is fontos lehet.
Vegyük példának a korábban már említett pamut ágyneműhuzatokat, amelyek ugyan a lehető legkönnyebben tisztíthatók, gépben és kézzel is ugyanolyan jól moshatók, de ez még nem jelenti azt, hogy ne kellene rájuk vigyázni! 30 foknál melegebb vízben nem szabad őket kimosni, mert a többségük csak így őrzi meg a színét. Persze az első mosás nyugodtan mehet 40 fokon is, hiszen csak így szabadulhatsz meg a gyártás során felhalmozódott szennyeződésektől.
Abban az esetben pedig, ha valamilyen makacsabb folt keletkezne rajtuk, akkor azt mindenféleképpen külön kell kezelni a gépbe dobás előtt. Érdemes lehet kipróbálnod erre a célra például a marhaepe szappant, vagy a vízből és sóból készült pasztát.
A fentieken túl még az is fontos tudnivaló velük kapcsolatban, hogy sokkal könnyebb őket nedves állapotukban vasalni. Ez fontos, hogy mindig kifordítva és ne túl forró vasalóval történjen, hogy a szálak sokkal tovább megőrizzék az épségüket.
(Szponzorált tartalom)