Tudnivalók a plazmaadás feltételeiről

2025 / 03 / 12 / Fizetett Hirdetés
#pr
Tudnivalók a plazmaadás feltételeiről
A plazmaadás egyre népszerűbbé válik széles körben. Egyrészt nemes gesztus, ha segítünk azokon a betegeken, akiknek az életmentő gyógyszerét csak vérplazmából tudják elkészíteni. Másrészt pedig biztos jövedelemkiegészítést is jelenthet. Nézzük, kikből lehet plazmaadó hős!

A plazmaadók köre

 

Mivel életmentő gyógyszerek készülnek belőle, a plazmaadás feltételei szigorúan meg vannak határozva. Annak érdekében, hogy biztosan csak egészséges személytől kapott vérplazmát használjanak fel, a plazmaadó központokban, mint amilyen a Plazma Center is, az első plazmaadást egy alkalmassági vizsgálat előzi meg. Ennek keretében vért vesznek, amelyet egy korszerű technológiával rendelkező laborban vizsgálnak.

Azonban a későbbi plazmafereziseket is megelőz egy gyors vizsgálat, minden 15. plazmaadás előtt pedig egy újraalkalmasítás is történik.

 

Kik lehetnek plazmaadók?

 

Nézzük most a konkrétumokat arról, hogy kik lehetnek plazmaadományozók!

 

  • Akik betöltötték a 18. életévüket, de az első alkalmasítás idején nem múltak el 60 évesek.
  • Akiknek a testsúlya 50 és 130 kg között van.
  • Akik érvényes magyarországi lakóhellyel rendelkeznek.
  • Akik részt vettek az alkalmassági vizsgálaton, melynek eredménye sikeres lett.
  • Akiknek a plazmaferezist megelőző vizsgálati eredményei megfelelőek a hemoglobinszint, vérnyomás, pulzus és testhőmérséklet tekintetében.
  • Akik érvényes igazolványokkal (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ-kártya) rendelkeznek.

 

Néhány speciális helyzet

 

Adódhatnak olyan sajátos élethelyzetek, amelyek óhatatlanul is hozzák maguk után a kérdést: adhatunk-e az adott esetben plazmát.

 

Ilyen, gyakran visszatérő kérdés, hogy testékszer vagy tetoválás megléte esetén adhatunk-e plazmát. Alapvetően igen, azonban a testékszer behelyezése vagy a tetoválás elkészítése után legalább hat hónapot várnunk kell, míg plazmaadományozók lehetünk.

 

Egy másik jellemző kérdés, hogy mennyi időnek kell eltelnie két plazmaadás között. Ez a kérdés jogszabályban is meg van határozva, ennek értelmében Magyarországon legalább 48 órának kell eltelnie, azaz a plazmaadást követő 3. napon lehet plazmát adni leghamarabb.

 

Felmerülhet bennünk az is, hogy fogamzásgátló tabletta szedése esetén mi a helyzet. Ekkor a tabletta bevétele és a plazmaferezis között legalább három órának kell eltelnie.

 

Arra is figyeljünk, hogy nem adhatunk plazmát, ha aznap még nem ettünk-ittunk semmit. A folyadékbevitelre amúgy is nagy gondot kell fordítani, már a plazmaadás előtti napokban is. Az adott napon pedig legalább 2 litert kell meginnuk több részletben, mire a plazmaadásra sor kerül. Az eseményt megelőző legutóbbi teljes értékű étkezésünk pedig legfeljebb 1-2 órával lehet a plazmaadás előtt.

 

Ha korábban vért adtunk, akkor ezután legalább két hetet kell várnunk, míg plazmát is adhatunk. Várandósság és szoptatás ideje alatt pedig egyáltalán nem adhatunk plazmát.

 

Elsőre talán soknak tűnnek az információk, de ha maradt még megválaszolatlan kérdésünk, akkor a plazmaadó központok honlapján is tájékozódhatunk.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Hogyan váltsunk lakásbiztosítást?
Hogyan váltsunk lakásbiztosítást?
A meglévő lakásbiztosítást érdemes évente legalább egyszer újra átnézetni egy szakemberrel. A piac folyamatosan változik, illetve új kiegészítők is gyakran elérhetővé válnak, amelyekkel még teljesebb védelmünk lehet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.