Mi az a kilowatt, illetve hogyan számolhatjuk át wattá?
A villamos teljesítmény mértékegysége a kilowatt (kW). Ezt a számot a feszültség (U), illetve áramerősség (I) szorzásával kapjuk meg. 1 kilowatt egyenlő 1000 wattal. Ezzel a mértékegységgel leginkább a gépjárművek világában találkozhatunk, főleg a villanyautóknál és azok töltőinél. A Voltie elektromos autó töltője például 22 kW-os teljesítménnyel képes gyorstölteni a jármű akkumulátorát.
A gépjárművek erejét gyakran kilowattban fejezik ki. 1 kW egyenlő 1,34 lőerővel, tehát egy 170 lóerős autó belsőégésű motorja kilowattban kiszámolva 125. Az elektromos autók esetében a töltőknél is találkozhatunk ezzel a mértékegységgel. Ha például 100 kW töltési teljesítményre képes, akkor az óránként 100 kWh-nyi energiát juttat az akkumulátorba.
Mit jelöl pontosan a kWh?
A kilowatt órával (kWh) legtöbben havi szinten találkoznak, mivel ezzel a mértékegységgel jelölik a villanyszámlán az áramfogyasztást. A mértékegység arra vonatkozik, hogy ha egy 1000 W (watt) teljesítményű eszközt 1 órán keresztül használunk, akkor ez idő alatt mennyi energiát használ el. Az egy tévhit, hogy a kWh az óranként elhasznált energiamennyiséget jelöli.
Tehát ha egy 10W teljesítményű izzót használunk, akkor az 100 óra használat után fogyaszt 1 kilowattórát azaz 1000 wattórát (Wh).
Lássunk egy másik példát! Egy mai modern játékkonzol körülbelül 160-200 wattot fogyaszt (használattól függően). Tehát ha naponta 3 órát játszunk vele akkor az éves fogyasztás hónapokra lebontva 15 és 17 kWh közé esik.
Elektromos autó hatótáv-számítás
A kilowattóra a villanyautónk hatótávjának kiszámításában is segítségünkre van. Az elektromos autók átlagfogyasztását kWh/100 km-ben fejezzük ki, azaz a 100 kilométer alatt elfogyasztott energiamennyiség kilowattórában (kWh/100 km). Tehát hasonlóképpen működik, mint a belsőégésű motorokkal szerelt autók fogyasztásának kiszámítása. Ennek köszönhetően könnyedén ki tudjuk kalkulálni az elektromos autónk hatótávját illetve a kilométerre eső költségét.
Röviden a kilowattóra (azaz a kWh) az energia mennyiségét méri. Az elektromos autóknál e mértékegység segítségével jelzik az akkumulátor kapacitását, illetve ezzel lehetséges a fogyasztás kiszámítása is (100 kilométeren). A kilowattal pedig a villanyautók teljesítményét jelzik.
Bízunk benne, hogy ez a guide ad némi segítséget az e-autónk fogyasztásának kiszámolásához. Ha pedig egy jövőbiztos, a felhasználói igényeknek megfelelően folyamatosan frissülő töltési megoldást keresünk, a Voltie nagy segítségünkre lehet.
(Szponzorált tartalom)