A Mars két holddal rendelkezik: a kisebb, 15×12×11 kilométeres Deimos 30 óránként kerüli meg a bolygót, míg a nagyobb, 27×22×18 kilométeres 7,6 óránként tesz meg egy kört a Mars körül. A teóriák szerint lehetséges, hogy mindkét kísérő egy, a Mars gravitációs ereje által foglyul ejtett aszteroida, bár vannak arra utaló jelek, hogy inkább egy aszteroidabecsapódásból vagy esetleg a Mars és egy másik bolygó ütközéséből származhatnak, ami nagy mennyiségű törmeléket robbantott ki az égitestekből. A Phobos és Deimos is egy-egy görög mitológiai személyről kapta a nevét, konkrétan egy testvérpárról, akik a legenda szerint Arész és Aphrodité gyermekei voltak és apjukat kísérték a harcmezőkön, félelmet keltve az ellenségben.
Deimos a rettegést, Phobos pedig az iszonyt képviselte
és utóbbi nevéből alakult ki a fóbia kifejezés is, ami a valamitől való szokatlanul erős és sokszor megmagyarázhatatlan félelmet jelenti. Fóbia kialakulhat nagyjából bármitől - a még valamivel érthetőbb verziói például a pókoktól, kígyóktól vagy bizonyos hangoktól való viszolygás, de létezik olyan fóbia is, ami a fürdéstől, a túl hosszú szavaktól vagy a boldogságtól való rettegésben testesül meg.
A NASA szerint maga Phobos, illetve a nevét viselő hold is ilyen indokolatlan félelmet kelthet egyesekben: azokban, akik életét egy speciális fóbia, az úgynevezett potnonomicaphobia keseríti meg. Ez a burgonyától és minden, burgonyából készült vagy esetleg krumpli alakú dolgoktól való intenzív szorongást jelenti,
a Phobos pedig éppen egy nagy krumplira hasonlít az alakját tekintve.
Nem valószínű persze, hogy a holdról készült legújabb videó bárki számára is tényleg nyugtalanító hatással bírna, de a halloweeni hangulathoz mindenesetre enélkül is jól illeszkedik a narancssárgában játszó Nap és az előtte fekete pupillaként elhaladó Phobos, amelyek egy rövid időre együtt látszottak a Perseverance Mastcam-Z kamerájának szeptemberi megfigyelése során. A hold gyorsan, körülbelül 30 másodperc alatt teszi meg tranzitját a Mars és a Nap között, ezért a felvétel készítéséhez pontosnak kell lenni, de mivel az eseményre egy nap alatt többször is sor kerül, ezért az évek során többször is sikerült már megörökíteni a marsjárók kameráival a jelenséget.
A napfogyatkozás első megfigyelései a Spirit és a Opportunity roverekhez kötődnek, az első videót a Curiosity készítette el 2019-ben. A Perseverance idén már több alkalommal is tanúja volt a Phobos tranzitjának, a megfigyelések pedig segíthetik a kutatókat a hold mozgásának alaposan megismerésében, ami pedig hozzájárulhat a Mars kérgének és köpenyének, valamint azok összetételének tanulmányozásához. A Phobos végzete végül a Mars lesz majd, amihez egyre közelebb és közelebb kerül: a mozgása alapján becsülve néhány tízmillió év múlva a bolygó felszínébe csapódik és megsemmisül.
(Fotó: NASA JPL-Caltech)