Igen, akad még egy lakható égitest a Naprendszerben – derül ki az úttörő tanulmányból

2023 / 06 / 15 / Felkai Ádám
Igen, akad még egy lakható égitest a Naprendszerben – derül ki az úttörő tanulmányból
Legalább még egy ilyen égitest akad – a tanulmányból ugyanis kiderül az is, hogy több más égitest is lakható lehet a Naprendszerben, és jó eséllyel a galaxisban is gyakori lehet az életre alkalmas égitest. Azt nem tudni, hogy lakják is-e ezeket.

Egy úttörő tanulmányban a tudósok rendkívül magas foszforszintet mutattak ki a Szaturnusz Enceladus holdjának az óceánpermetében. Ez arra utal, hogy az Enceladus rendelkezik az általunk ismert élet fenntartásához szükséges összetevőkkel, ami ráadásul arra is utalhat, hogy más óceáni világok, így a Neptunusz Triton holdja vagy a Plútó is tartalmazhatnak foszfort. Míg a foszfor jelenléte önmagában nem erősíti meg az idegen élet létezését, alátámasztja azt a hipotézist, hogy a lakható körülmények széles körben vannak jelen mind a Naprendszerünkön belül és azon kívül is.

Az Enceladus kis mérete ellenére (mindössze 500 km átmérőjű) egy teljes felszín alatti óceánt rejt a jeges héja alatt. A felszínén lévő gejzírek tengervíz-permetekkel törnek elő, amelyeket a NASA Cassini űrszondája képes volt elemezni a Szaturnusz körüli küldetése során. Ezek a madártoll alakú kitörések (ehhez hasonló akad egyébként a Jupiter holdján, az Európán is) táplálják a Szaturnusz úgynevezett E-gyűrűjét.

A berlini Freie Universität kutatója, Frank Postberg által vezetett csapat most bőséges foszforsó-készletet mutatott ki – különösen nátrium-foszfátot a Cassini által a Szaturnusz külső E-gyűrűjéből gyűjtött jégszemcsékben. Ez utóbbi tehát, mint az fentebb szóba került, az Enceladus vízpemetének nagy részét tartalmazza. A csapat ráadásul azt is megállapította, hogy az Enceladus óceánjában a foszfátkoncentráció 100-szor magasabb, mint a Föld tengeri élőhelyein, ami arra utal, hogy bőséges készlet akad ott ebből a létfontosságú elemből.

Az Enceladust már korábban is potenciálisan lakható égitestnek tekintették a szerves vegyületek jelenléte és a hidrotermikus szellőzők miatt. Foszfort viszont eddig nem találtak, ami döntő jelentőségűvé teszi ezt a mostani felfedezést. Korábban ugyanis a tudósok megállapították, hogy az Enceladus óceánja az élethez szükséges hat elem közül ötöt tartalmaz – szén, hidrogén, nitrogén, oxigén és kén –, a foszfor ellenben hiányzott erről a listáról, holott ez az elem létfontosságú szerepet játszik különféle biológiai folyamatokban, beleértve a sejten belüli energiaátvitelt, valamint a DNS és a sejtmembránok stabilitását.

Postberg csapata a Cassini Cosmic Dust Analyzer (CDA) segítségével vizsgálta meg pontosan az apró részecskék tulajdonságait és összetételét. A Cassini mintáiban a nátrium-foszfát váratlanul magas koncentrációja viszont felvetett egy kérdést:

Miért akad ennyire sok foszfor az Enceladus óceánjában a Föld tengereihez képest?

A válaszhoz óceánvíz-szimulánsokkal és ásványi anyagokban gazdag kőzetekkel végzett laboratóriumi kísérletekkel a kutatók az Enceladushoz hasonló környezetet rekonstruáltak. Eredményeik egy karbonátokban gazdag "szóda-óceán" jelenlétére utalnak, amely felgyorsítja a foszfor kibocsátását a kőzetekből a tengeri környezetbe. Az ilyen szóda-óceánok gyakoriak lehetnek a Naprendszer külső égitestjeiben – ezek a világok (melyek a CO2 fagyáspontján túli környezetben találhatóak) ugyanis gyakran tartalmaznak CO2 jeget, ami karbonátforrást biztosít az ilyen szóda-óceánok számára.

Épp ezért ez a mostani felfedzés túlmutat az Enceladuson, és egyben arra is utal, hogy a Naprendszer más külső égitestjeinek a felszín alatti óceánjaiban is magas lehet a foszfor mennyisége.

Így bár az Enceladus az első ismert földönkívüli világ tengeri foszfátokkal, de más égitestek, például a Jupiter Európa és Ganymedes holdjai is rendelkezhetnek lakható óceánokkal. Az Európai Űrügynökség és a NASA épp ezért küldetéseket indítottak vagy tervezneképpen ezen érdekes világok tanulmányozására. Bár akadnak javaslatok a jövőbeli Enceladus-i küldetésekre is, ezeket még nem hagyták jóvá. Mindazonáltal, ha ez megvalósul, az potenciálisan választ adhat arra a kérdésre, amely a tudósokat és a közvéleményt egyaránt érdekelheti: egyedül csak a Földön akad élet az univerzumban?

Persze az, hogy egy égitest lakható, nem jelenti, hogy lakott is. Mint azt Postberg mondta:

“Építhetnénk egy űrhajót a mai technológiával, és elküldhetnénk Enceladusra, hogy megválaszoljuk a kérdést: ez a lakható hely valóban lakott-e vagy sem? Tehát a következő küldetés során nagy valószínűséggel választ kapunk erre a kérdésre.”

Azt egyébként már korábban is megállapították, hogy az Enceladus óceánja 1 milliárd éves lehet. Ez épp ideális kor az élet kialakulása és az evolúció elindulása szempontjából. Ha ugyanis az óceán túl fiatal, akkor nem lett volna elég idő a különböző elemek összekeveredésére, ha pedig túl öreg, akkor ezek a kémiai folyamatok már leállhattak volna. A hold ekkor elérte volna az egyensúlyi állapotot, ami azt jelenti, hogy az élet kialakulására irányuló reakciók már nem mennek végbe.

(Kép: Flickr/blueforce4116)


A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
Mikroszkopikus méretű féreglyukak lehetnek a megoldásai a kozmológia jelenleg legfontosabb rejtélyeinek – ezek az apró téridőbeli struktúrák ugyanis segíthetnek megmagyarázni, hogy miért kezdett el gyorsulni az univerzum tágulása.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.