Immár valóság a tűzköpő pulzushajtómű – Videó

2024 / 07 / 12 / Felkai Ádám
Immár valóság a tűzköpő pulzushajtómű – Videó
A szerkezetben nincs mozgó alkatrész, és most működés közben is látható.

A University of Maryland alá tartozó Wave Engine Corporation olyan digitálisan vezérelt impulzussugárzós hajtóművet fejlesztett ki pilóta nélküli légi járművekhez (UAV), amelyben nincsenek mozgó alkatrészek, ami jelentős költségcsökkentéssel jár – számol be róla a New Atlas. A márciusban piacra dobott J-1 hajtóművet mostanra átadták egy “az Egyesült Államok kormányával szerződésben álló repülőgépipari fővállalkozónak” és más ügyfeleknek is.

A 8,2 kg tömegű J-1 motort 90 kg maximális tömegű, 14 x 32 x 163 cm méretű, nagy sebességű UAV-okhoz tervezték. Különféle üzemanyagokkal működik, beleértve a benzint, az E85-ös bioetanolt és a kerozin alapú sugárhajtómű-üzemanyagot, és akár 245 N tolóerőt is képes előállítani. A hagyományos sugárhajtóművekkel ellentétben a J-1 az égés által vezérelt nyomáshullámokra támaszkodik – ezért nincs szükség mozgó alkatrészekre.

Az égés a hajtóműben szakaszosan zajlik: az üzemanyag és a levegő begyullad a kamrában, ami növeli a hőmérsékletet és a nyomást, hogy a forró gázokat a cső mindkét végéből kiszorítsa, ami által tolóerőt generál. Ez a folyamat egyidejűleg részleges vákuumot is létrehoz: ekkor a szerkezet friss levegőt szív be, és megismétli a ciklust a folyamatos égés és a tolóerő fenntartása érdekében.


Működési Ciklus: 1 - Égés, 2 - Kifújás / Tolóerő Termelés, 3 - Vákuum / Áramlás Megfordítása / Levegő Beáramlás, 4 - Ismétlés / Égés

A Pulsejet technológia a 20. század elejére nyúlik vissza, de a Wave elektronikus vezérléssel korszerűsítette azt, hogy megfeleljen a növekvő UAV-iparnak. A J-1 nagy sebességű meghajtást kínál alacsonyabb költségek mellett és gyorsabb skálázhatóságot, mint a hagyományos fúvókák.

A Wave egy nagyobb K-1 hajtóművet is fejleszt, amely akár 979 N tolóerőt is képes generálni 454 kg-ig terjedő repülőgépek számára. Ez a technológia már a nagyobb kereskedelmi alkalmazásoknak és a nagy sebességű VTOL (Vertical Take-Off and Landing) repülőgépeknek is megfelelhet. A motorcsaládot 322 km/h légsebesség mellett tesztelték.

Mint azt a Wave vezérigazgatója, Daanish Maqbool elmondta:

“Alig várjuk, hogy együtt dolgozhassunk ügyfeleinkkel a termelés növelése érdekében, és hogy egyedülálló költség-, egyszerűség- és repülési teljesítmény kombinációt dobjunk a piacra.”

A fentebb látható videó a Wave's Scitor-D UAV J-1-es meghajtású repülését mutatja be.

(Kép: Wave Engine Corporation)


Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
A közismert, és jelenleg szünetelő NGAD mellett a haditengerészet is fejleszt egy hatodik generációs vadászt – de mit lehet tudni erről a rejtélyes repülőről?
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Az előző csúcstartó a huszonnégy órás teszten a Porsche Taycan volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.