A kutatók 38 beteg vizsgálata után jutottak erre a következtetésre. A 38-ból egy tucat betegnek volt kötőhártya gyulladása, és két beteg esetében az orr mellett a szemfolyadékokból is sikerült a vírus jelenlétét kimutatni. A kutatók szerint ez utóbbinak oka lehet, hogy a vírus bejuthatott a gyulladt kötőhártya által kiválasztott folyadékokba.
A kutatók szerint a SARS-CoV-2 ilyen típusú szembetegséget a súlyos tüdőgyulladásos betegeknél okoz. Eszerint ráadásul a vírus akár úgy is terjedhet, ha valaki megdörzsöli a szemét (a kötőhártya gyulladás amúgy is a szem irritációjával jár), majd azzal a kézzel megérint valakit.
Ráadásul ezek szerint a szemészeti vizsgálatot végző orvosok is fokozott veszélyben lehetnek.
A JAMA Ophthalmology című szaklapban március 31-én közzétett tanulmány szerint minél súlyosabb a COVID-19 fertőzés, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a betegnél kötőhártya gyulladás alakul ki.
Az egészségügyi dolgozók szempontjából ez annyit jelent, hogy a szem védelmét is meg kell oldani. A WebMD-nek nyilatkozó szemészek szerint bár csak kevés betegnél írták le ezt a tünetet, azért különösen figyelni kell arra a járvány idején, hogy ne alakuljon ki nálunk kötőhártya gyulladás.
A szokásos prevenciós lehetőségek mellett (gyakori kézmosás, szem és az arc érintésének elkerülése) ez például azt is jelenti, hogy a világjárvány idején a kontaktlencse helyett inkább hordjunk szemüveget.