Egy bélszakasz két végének összekapcsolása az egyik legnagyobb kihívást jelentő művelet a gyomor- és bélrendszeri sebészetben, amihez az orvosnak nagy pontossággal és következetesen kell varrnia, hiszen a legkisebb hiba is szivárgáshoz vezethet, aminek életveszélyes következményei lehetnek a páciensre nézve.
A Johns Hopkins Egyetem kutatói által tervezett robot sikerrel hajtotta végre a fentebb említett műveletet disznók lágyszövetein, ráadásul mindezt emberi irányítás nélkül, a nagy alhasi vágásokat és hegeket nélkülöző laparoszkópos technikával. A Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) eredményeiről a Science Robotics oldalán megjelent tanulmányban, illetve az egyetem honlapján számoltak be a kutatók.
Alex Krieger gépészmérnök, a Johns Hopkins Egyetem adjunktusa és Jim Kang, aki szintén a Johns Hopkins Egyetem elektro- és számítástechnika professzora, a Washingtoni Nemzeti Gyermekkórház tagjaival közösen együttműködve hozták létre a robotot. A STAR egy kamerarendszeren keresztül, valós időben érzékeli a szöveteket, a laparoszkóp mozgatásában és a műtét végrehajtásában – illetve adott esetben a váratlanul felmerülő problémák megoldásában – pedig gépi tanuláson alapuló algoritmus segíti.
"A robotos anasztomózis az egyik módja annak, hogy a nagy pontosságot és megismételhetőséget igénylő sebészeti feladatokat pontosabban és precízebben lehessen végrehajtani minden betegnél, függetlenül a sebész szakértelmétől"
– mondta Krieger, aki szerint a módszer általánossá válásával sokkal demokratikusabbá válhatna az egészségügy, és kiszámíthatóbbá válhatna az egyes műtétek végkimenetele is.
A robot előző, 2016-os verziója már szintén képes volt megoldani a nagy precizitást igénylő bélösszevarrást, azonban azt a példányt még részben ember irányította, továbbá a műtét is még a hagyományos módon, nagy metszést hagyva történt. 2017-re a robot tovább finomodott, mozdulatai már hatékonyabbnak bizonyultak a sebészekénél is, mint ahogyan az a fentebbi videóban is látszik.
A jelenlegi legfejlettebb, és most már emberi segítséget nem igénylő prototípus, a STAR a tesztek során négy különböző alkalommal is nem csak hibátlanul, de Krieger tapasztalatai szerint az embereknél nagyságrendekkel jobb végeredménnyel oldotta meg a feladatot, ráadásul a laparoszkópos technológiának köszönhetően mindezt vágás nélkül.
(Fotó: Johns Hopkins University, Science Robotics)