Jáva szigetének legmagasabb vulkánja, a 3676 méter magas Semeru szombaton tört ki, sötétségbe borítva a kelet-jávai Lumajang tartomány falvait, ahonnan a lakóknak azonnal menekülniük kellett, hátrahagyva értékeiket és a háziállataikat. A vulkáni hamu vastag rétegben rakódott le az épületekre, gyakran egészen a tetőkig érő torlaszt képezve, az utakat pedig sűrű, forró iszap lepte el. Ez volt az egyik legnagyobb veszélyforrás a helyiek számára, mivel égési sérüléseket okozott azoknak a lakóknak, akik nem vették észre időben, hogy nem csak az eső miatti áradás közeledik feléjük.
A helyszínen ugyanis heves esőzés kezdődött az elmúlt héten, ami egyszerre előny és hátrány a vészhelyzetben: a mentési munkákat nehezíti a kialakuló sárfolyam, de a forró füst negatív hatását némileg csökkenti, legalábbis az egyik lakos, a BBC értesülései szerint úgy nyilatkozott az AFP-nek, hogy egyedül az eső miatt tudtak lélegezni a kitörés után.
Indonézia a csendes-óceáni térség tűzgyűrű elnevezésű régiójában fekszik, ahol a tektonikus lemezek mozgása miatt nagyon gyakoriak a vulkánkitörések és a földrengések, ez a Föld legaktívabb vulkanikus területe. A patkó alakú övezet 40 000 kilométer hosszan húzódik, elérve egészen Észak-, és Dél-Amerika nyugati partjait, a National Geographic Society leírása szerint a bolygó összes tűzhányójának hetvenöt százaléka helyezkedik el ezen a vonalon. Indonéziában 130 aktív vulkán található, amelyeknek rendszeres kitörése miatt a lakosok gyakran kényszerülnek elhagyni az otthonaikat egy-egy ilyen esemény során. Bár ezek a kitörések meg sem közelítik a szintén a környéken található Karaktau 1883-as robbanását, de így is kockázatot jelentenek, a Semeruval kapcsolatban például még most is a kettes szintű készültségi szint van érvényben, vagyis a további aktivitás lehetősége nem kizárt.
A Reliefweb mai adatai szerint a halottak száma eddig 34 fő, de további legalább 17 személyt nem találtak még meg, 3697 lakót telepítettek ki és 2970 épület rongálódott meg. A katasztrófaelhárítók dolgoznak a mentési munkákon, de egyes lakók már vissza is tértek, hogy elszállítsák a helyszínen rekedt állataikat. A vészhelyzeti státuszt egyelőre 30 napra, 2022 január 3-áig hirdették ki, de a körzetbe látogató indonéz elnök, Joko Widodo bejelentése szerint a környék legveszélyesebb részéről 2000 otthont áttelepítenek máshová, a környék infrastruktúráját viszont amilyen hamar lehet, újraépítik.
(Fotó: Getty Images/Anadolu Agency)