A SpaceX ismét olyasmire készül, amire előttük még senki nem volt képes

2024 / 11 / 10 / Bobák Áron
A SpaceX ismét olyasmire készül, amire előttük még senki nem volt képes
Elon Musk vállalata a Starship legutóbbi tesztjén történelmet írt azzal, hogy robotizált karokkal kapták el a visszatérő Super Heavy hordozórakétát, a hírek szerint pedig már teljes gőzzel készülnek a következő mérföldkő elérésére.

A Starship a tervek szerint legközelebb november 18-án emelkedhet a magasba, ami már önmagában is figyelemre méltó teljesítmény, hiszen eddig jellemzően hónapok teltek el az indítások között. Hogy ez most nem így lesz, az többek között annak köszönhető, hogy a hatodik teszt a tervek szerint hasonló forgatókönyv szerint fog zajlani, mint a legutóbbi, vagyis a vállalatnak nem kell újabb engedélykérelmet benyújtania a Szövetségi Légügyi Hatósághoz.

A SpaceX ezzel párhuzamosan viszont már a későbbi teszteket is tervezi, amelyek közül a legizgalmasabbnak a márciusi indítás ígérkezik. Ahogy Kent Chojnacki, a NASA Human Landing System programjának helyettes vezetője a Spaceflight Now-nak adott interjúban elmondta, már tavasszal megindulhatnak azok a tesztek, amelynek során a Starshipet a Föld körüli pályán keringve fogják megtankolni egy másik Starship segítségével. Ehhez a két űrhajónak először össze kell kapcsolódnia egymással az űrben, majd az egyik Stashipből folyékony oxigént és metánt pumpálnak át a másik üzemanyagtartályába.

A SpaceX ezt a műveletet már modellezte korábban, hiszen a harmadik indítás során a Starship tíz tonna folyékony oxigént vitt magával, amit aztán az űrben átpumpáltak az űrhajó egyik tartályából a másikba. Az éles teszt ennél jóval komplikáltabb lesz, hiszen a két űrhajó több hetes különbséggel fog elindulni az űrbe, a teljes tesztsorozat pedig csak valamikor nyáron fejeződik majd be.

A teszt sikere az amerikai űrügynökségnek azért kiemelten fontos, mert az űrhajók Föld körüli pályán történő megtankolása szerves részét képezi az Artemis-programnak, amelynek keretében a jelenlegi tervek szerint 2026 őszén ismét emberek léphetnek a Hold felszínére. A NASA-val kötött 53 millió dolláros szerződés alapján a SpaceX az Artemis-3 misszió előtt 8-16, kifejezetten üzemanyag-szállításra konfigurált Starshipet fog Föld körüli pályára állítani, amelyek egyenként 100-150 tonna folyékony oxigént és folyékony metánt visznek magukkal. Ezek az űrhajók egy nagyobb, a Föld körül keringő üzemanyagraktárhoz kapcsolódnak majd, amely az Artemis-3-nál a Holdkomp szerepét betöltő Starshipet tölti majd fel üzemanyaggal, így az űrhajónak nem kell a Földről magával vinnie a jelentős pluszterhet.

(Gizmodo, Borítókép: SpaceX)

A Starship képes a Holdon landolni, de ezzel tönkre is teheti ezt az égitestet A legrosszabb esetben elképzelhető, hogy sosem fogjuk tudni megfejteni pár ilyen landolást követően a holdi vízjég titkát.


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.