Történelmi tettet hajtott végre a SpaceX: robotkarral kapták el a Starship hordozórakétáját

2024 / 10 / 14 / Bobák Áron
Történelmi tettet hajtott végre a SpaceX: robotkarral kapták el a Starship hordozórakétáját
Ahogy arról többször írtunk, Elon Musk vállalata a fejlesztés alatt álló Mars-rakéta ötödik tesztjére nem akármilyen célt tűzött ki maga elé, hiszen első alkalommal próbálkoztak meg azzal, hogy a felbocsátás után vissza is hozzák a Super Heavy névre keresztelt hordozórakétát. A jeles eseményre végül vasárnap, magyar idő szerint 14.25-kor került sor, és teljes sikerrel végződött.

Pedig a feladat egyáltalán nem volt könnyű, hiszen a SpaceX Falcon-9 rakétájával ellentétben a Super Heavy nem a saját lábán landol, hanem a robotizált karokkal felszerelt indítóállás, az úgynevezett Mechazilla segítségével kapják el. Ez rendkívül precíz manővezerést igényel a rakéta részéről, így lehetett rá számítani, hogy az első kísérlet kudarccal végződik.

Nem így történt, hiszen az indítás után alig hat perccel a 71 méter magas Super Heavy ismét bekapcsolta a Raptor-hajtóműveit és hajszálpontosan landolt a Mechazilla ölelő karjaiban. Ez rendkívüli nagy előrelépés a SpaceX-nek, hiszen a Mechazillával a jövőben rögtön össze is tudják szerelni a következő rakétát, ami jelentősen lerövidítheti az egyes indításhoz szükséges időt.

Elon Musk öröme nem csak emiatt lehet felhőtlen, hiszen a teszt a Super Heavy mellett a Starship szempontjából is végig kifogástalanul alakult. A Mars meghódítására tervezett űrhajó több mint egy órát töltött el a világűrben, majd három hajtómű beindításával, kontrollált körülmények között szállt le az Indiai-óceán vizére. Bár a Starship útja ezúttal is látványos robbanással végződött, ez tervezett volt, hiszen a SpaceX az űrhajót ezúttal meg nem akarta egy darabban visszahozni.

A teszt során Mechazilla mellett kitűnően vizsgázott a Starship új hővédőpajzsa is, amelyet az ötödik tesztre teljesen kicseréltek: az űrhajót újabb, fejlettebb csempékkel látták el, emellett a szárnyak is extra hővédelmet kaptak.

A Starship ötödik tesztjének teljes közvetítése az alábbi videóban nézhető meg.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Ez a berendezés segített igazolni 2018-ban, hogy űreszköz kilépett a csillagközi térbe.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.