Háromszáz éve kihalt állatot támasztanának fel a géntechnológia segítségével

2023 / 02 / 04 / Bobák Áron
Háromszáz éve kihalt állatot támasztanának fel a géntechnológia segítségével
A Colossal Bioscience a gyapjas mamut és az erszényesfarkas mellett azt a dodómadarat is feltámasztaná, amit a Mauritiusra érkező telepesek irtottak ki a 17. század végén.

A 2021 végén alapított cég nemrég arról számolt be egy közleményben, hogy 150 millió dolláros támogatást kaptak az Egyesült Államok innovatív technológiák fejlesztését támogató alapjától (United States Innovative Technology Fund) a törekvéseik elősegítésére, ami nem más, mint hogy rég kihalt állatfajokat támasszanak fel a modern technológia segítségével.

Az amerikai vállalatnak ezzel összesen már 225 millió dollárt sikerült összegyűjtenie, aminek köszönhetően fontos lépéseket tettek az erszényesfarkas valamint a gyapjas mamut feltámasztása irányába. Utóbbi esetében a Colossal azzal a George Church-csel is együttműködik, aki a Harvard Medical School biológusaként kidolgozta a több ezer éve kihalt faj feltámasztásának az alapjait. Ezen a projekten a Colossalnál ma már több mint 40 kutató dolgozik, akik az elmúlt években számos ígéretes részeredményt értek el, így a cég várakozásai szerint akár már az évtized végére sikerülhet újraalkotniuk a gyapjas mamutot.

A Colossal a közleményben arról is beszámolt, hogy a támogatás odaítélésével egyidőben megalapították az Avian Genomics Groupot, amelynek feladata a dodómadár feltámasztása lesz. Ez az igen ritka faj a 17. századig az Indiai-óceánon található Mauritiuson élt, ám a telepesek megjelenése után alig egy évszázaddal, az 1600-as évek végére teljesen eltűnt a Föld színéről.

A körülbelül egy méter hosszú, 10-17 kilós röpképtelen madárral kapcsolatban széles körben elterjedt hiedelem, hogy a vesztét a lomhasága okozta, ám ahogy a Live Science korábbi cikke rávilágít, ez egyáltalán nem igaz. A madár tökéletesen alkalmazkodott a helyi viszonyokhoz, a kihalásához pedig a Wikipédia szerint leginkább három fontos tényező járult hozzá:

  • A dodómadár nem menekült el az emberek elől, így könnyű prédát jelentett az élelemre vadászó telepesek számára,
  • a telepesek által a szigetre vitt, majd ott elvadult állatok, például kutyák és disznók felfalták a madarak tojásait,
  • emellett az ember az őserdők kivágásával az élőhelyüket is kipusztította.

Bár közkeletű vélekedés, hogy a dodó volt az első faj, ami kifejezetten az emberi tevékenység miatt pusztult ki, ahogy arra a Live Science-nek Julian Hume paleontológus rávilágított, ez közel sem igaz. A londoni Természettudományi Múzeum munkatársa szerint a fosszíliák alapján egyértelműen kimutatható, hogy az emberek elterjedésével együtt a nagy testű állatok populációja jelentősen lecsökkent, ez a folyamat pedig egészen az időszámításunk előtti 125 ezredik évig visszavezethető, amikor az emberek Afrikából elkezdtek a Föld más tájaira vándorolni.

Ben Lamm, a Colossal társalapítója és vezérigazgatója a mostani bejelentéssel kapcsolatban azt emelte ki, hogy a projekt az egész élővilág szempontjából nagy jelentőséggel bír, hiszen a Természetvédelmi Világalap adatai szerint az elmúlt 50 évben a vadon élő állatok és növények populációja átlagosan 69 százalékkal csökkent az emberi tevékenység következtében. "Lehetőségünk van rá, hogy visszafordítsuk az ember által okozott biológiai sokféleség csökkenését, miközben a természetvédelemben és az egészségügyben is használható technológiákat fejlesztünk ki" - tette hozzá.

(Fotó: Getty Images)

Kutatók hamarosan megkísérlik feltámasztani a mamutokat A gyapjas mamutok nagyjából tízezer évvel ezelőtt tűntek el Európából, az utolsó rokonaik pedig körülbelül négyezer évvel ezelőtt haltak ki, egy új vállalkozásnak köszönhetően viszont elképzelhető, hogy ezek a hatalmas emlősök hamarosan ismét birtokba veszik a szibériai tundrát.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.