Egy sivatagi ország, ami önellátóvá vált számos alapélelmiszerből

2026 / 04 / 14 / Ujlaky-Gazdag István
Tejtermékekből, tojásból és datolyából meghaladták a 100%-os önellátást.

Szaúd-Arábia számos növényi és állati eredetű élelmiszertermék esetében az önellátás magas szintjét érte el az Állami Statisztikai Hivatal (GASTAT) által kiadott 2024-es Élelmiszerbiztonsági Statisztikák szerint, több kategóriában is meghaladva a 100 százalékot.

Ez az eredmény az élelmiszer-fenntarthatóság és a mezőgazdaság folyamatos fejlesztésének köszönhető.

Az adatok azt mutatják, hogy az önellátás elérte a 121 százalékot a datolya, a 131 százalékot a tejtermékek és a 103 százalékot az étkezési tojás esetében. Emellett az okra esetében 102 százalék, az uborkánál pedig 101 százalék volt az önellátási arány, ami a hazai termelés meggyőző hatékonyságáról árulkodik.

Emellett a zöldségágazat önellátása is erős: a padlizsánnál 105%, a cukkininél 100%, a burgonyánál 93%, a paradicsomnál 83%, a hagymánál pedig 72%. Itt és más növényeknél is cél fokozni a termelést.

Javul a gyümölcsök „önellátási mutatója” is: a datolya 121%-os, a füge 99%-os, a szőlő 65%-os, a mangó pedig 55%-os volt, ami – az eredeti hír megfogalmazásában – rávilágít „a mezőgazdasági termelés sokszínűségére a Királyságban.”

Az állati termékeknél is javultak a statisztikák 2023-hoz képest: a garnélarák 149 százalékot, a tejtermékek 131 százalékot, az étkezési tojás pedig 103 százalékot ért el 2024-ben, továbbá a baromfihús 72 százalékot, a vörös hús 62 százalékot, a hal pedig 52 százalékot.

Az egy főre jutó éves rizsfogyasztás 52,1 kilogrammra emelkedett, ami szintén az élelmiszer-ellátás javulását tükrözi.

A hatóság megerősítette, hogy ezek a megállapítások az élelmezésbiztonság négy kulcsfontosságú dimenzióját – elérhetőség, hozzáférés, stabilitás és felhasználás – felölelő átfogó adatokon alapulnak.

Magyar szemszögből érdemes végiggondolni, hogyan állunk önellátás területén az egyes szektorokban, és milyen tendenciák figyelhetőek meg.

(Forrás: Saudi Gazzette, fotók: Unsplash)


Így vehetsz részt a tavasz legjobb boros-zenés buliján!
Így vehetsz részt a tavasz legjobb boros-zenés buliján!
Országszerte négy hétvégén, csaknem száz borászat várja azokat, akik a tavasz ritmusát egy pohár kiváló bor társaságában élveznék.
Az utazók új kedvence – REDMI Note 15 sorozat
Az utazók új kedvence – REDMI Note 15 sorozat
Ha van telefon, amit mintha csak a sokat utazóknak találtak volna ki, akkor az a REDMI Note 15 sorozat.
RakétaAutószalon
További ajánlatok
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.