A Hubble Űrteleszkóp 2020. július 4-én készített egy lenyűgöző képet a Szaturnuszról és hatalmas gyűrűiről, amikor a bolygó északi féltekéjén nyár volt. A képen a bolygó két jégből álló holdja, a Mimas (jobb oldalt) és az Enceladus (a kép alján) is jól látható.
A szaturnuszi északi féltekén megfigyelhető vöröses fátyol oka lehet a megnövekedett napsütés miatti felmelegedés, amely befolyásolhatja a légköri áramlásokat vagy eltávolíthatja a jeget az aeroszolokból. Egy másik elképzelés szerint a megnövekedett napsugárzás a nyári hónapokban fokozza a fotokémiai fátyol kialakulását. Ezzel szemben a déli pólus kékes árnyalatot mutat, ami a téli évszak hatását tükrözi. Ez a felvétel az OPAL (Outer Planets Atmospheres Legacy) projekt részeként készült, amely a gázóriások légköri dinamikájának és fejlődésének a megértését célozza. A Szaturnusz esetében a csillagászok folyamatosan figyelik az időjárási mintázatok és viharok változásait.
(Kép forrása: NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), M.H. Wong (Kaliforniai Egyetem, Berkeley), és az OPAL csapat)
Vissza a cikkhez