A halálnak, pontosabban a holttesteknek jellegzetes szaga van. Mi okozza ezt?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Válasz: A halálnak nincs jó illata, a holttestekben elinduló vegyi folyamatok kellemetlen szagok kibocsátásával járnak. A holttestek szagprofilja, amit például a nyomkereső kutyák is ki tudnak szagolni, a dekompozíció különböző szakaszaiban más és más illatok felszabadulásával jár, amit befolyásol a hőmérséklet, a környezeti hatások, a mikroorganizmusok és esetleg a rovarok jelenléte.
A legjellegzetesebb szagot a merkaptánok okozzák,
amelyek szenet, hidrogént és ként tartalmazó vegyületek, de rengeteg másfajta VOC (volatile organic compounds, illékony szerves vegyület) is szerepet játszik a folyamatokban. A testben minden sejtnek és szövetnek megvan a maga megszűnési ideje, ezért a vegyületeket nem egyszerre bocsátják ki.
A test bomlásának első fázisa körülbelül két-három napig tart, ekkor elkezdődik a szén-dioxid felhalmozódása és az autolízis (az enzimek önlebontása), de erős szaghatások még nem kísérik a procedúrát. Később azonban az anaerob bakteriális fermentáció miatt a lágyszövetek folyadékká és gázokká alakulnak, hidrogén-szulfid, metán, ammónia, kén-dioxid és egyéb vegyületek keletkeznek, amelyek már intenzív szagok megjelenésével járnak. A kadaverin és a putreszcin később jelenik meg, a zsírsavak, aminosavak dekarboxilezése során. Sokan ezt a két, kellemetlen szagú vegyületet tartják a valódi halál szagának.
(Forrás: Cieśla et al/The smell of death. State-of-the-art and future research directions, Fotó: Daniel Jensen/Unsplash)
Vissza a cikkhez