Egy hölgy volt a feltalálója
Bár sokan nem tudják, a szalagfűrészek ősét egy Tabitha Babbit nevű hölgy találta fel még az 1800-as évek elején. Ugyanis mikor munkahelyén, egy massachusettsi fűrészüzemben a saját szemével látta nap mint nap, hogy mennyi idő és energia a fűrészlapok emberi erővel történő mozgatása, elkezdett ötletelni a megoldáson. Bár akkor nem aratott nagy sikert az emberi munka kiváltására alkalmas szerkezettel, ma már sok szakmabeli nagyon hálás neki a munkafolyamatok megkönnyítéséért.
Hogy működik a szalagfűrész?
Egy ilyen szerkezet esetén az alsó- és felső vezetőtárcsákra kerül fel a fűrésszalag, amely majd a feladatok oroszlánrészét végzi el. Ám ahhoz, hogy ez a rész teljes biztonságban lehessen, mindkét tárcsa burkolattal van ellátva. Szót kell említeni emellett az úgynevezett vezetőkről is, amelyek három kritikus ponton biztosítják a fűrészlap stabilitását. Így az stabilan rögzül az asztallap felett, az asztallapban, valamint az asztallap alatt is.
Mit érdemes figyelembe venni szalagfűrész vásárlás során?
Ahhoz, hogy a számunkra minden szempontból tökéletes szalagfűrészt találhassuk meg a széles választékban, sokféle szempontot érdemes figyelembe venni. Az egyik ilyen az, hogy otthoni vagy ipari használatra keressük-e a megfelelő gépet. Hiszen ez nagy mértékben meghatározza a méretet, árat, fogyasztást és persze a gép adta lehetőségeket is. A ház körül ugyanis bőven elég egy kisebb, kevésbé komplex gép beszerzése is. Ajánlott feltenni emellett azt a kérdést is, hogy milyen anyagot szeretnénk fűrészelni vele és várhatóan milyen gyakran fogjuk majd használni. Hiszen ha valaki napi szinten előveszi, akkor érdemes egy jobb márkák választani, évente néhány alkalom esetén viszont alacsonyabb árkategóriában is bátran lehet nézelődni. Mindezek nyomán pedig hamar le lehet szűkíteni a választékot a potenciális jelöltekre, amelyek között már sokkal egyszerűbb lesz a döntés.
Miért fontos a fogosztás?
A fogosztás a szalag két foghegye közötti távolságot jelenti, amit rendszerint milliméterben adnak meg. Az alapelv az, hogy minél keményebb faanyagot szeretnénk elfűrészelni, annál sűrűbb fogosztású fűrészszalagot érdemes választani. Egy keményebb alapanyag esetében körülbelül 8 milliméter fogosztású fűrészszalaggal ajánlott dolgozni.
Mindezeken felül mérvadó az anyag nedvességtartalma is, hiszen minél frissebb a fa, annál nagyobb fogosztású szalagot érdemes választani. Nem mehetünk el szó nélkül továbbá a vágásirány mellett sem, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy a fa anyagunkon hosszanti- vagy keresztvágást szeretnénk véghez vinni. A hosszanti vágásnál ugyanis a fa rostjai kisebb ellenállás elé állítják fűrészszalagunkat, így elegendő egy nagyobb fogosztású szalag használata.
Nagyon fontos a biztonság
Mivel egy igen éles és nagy erejű gépről van szó, mindenképpen csak úgy érdemes munkához látni, ha előtte biztosítottuk a megfelelő védelmet magunk számára. Ez vonatkozik a védőruha viselésére, a megfelelő terep biztosítására és a kellő odafigyelésre egyaránt. Így pedig valóban élvezet lesz a munka egy ilyen sokoldalú és praktikus géppel.
A fentiek alapján egyértelműen látható, hogy számos esetben hatalmas haszna van egy ilyen szalagfűrésznek, ám mind a vásárlás, mind pedig a használat során fontos az odafigyelés. A Szerszámkell webáruházban szétnézve pedig te is megtalálhatod a számodra ideális típust.
(Szponzorált tartalom)