Az Egyesült Államok fegyveres erői múlt hét szombaton katonai támadást indítottak Venezuela ellen, amelynek során elfogták és elhurcolták Nicolás Maduro elnököt. A washingtoni jóváhagyással végrehajtott hadművelet az elmúlt másfél évtized legkockázatosabb és legnagyobb visszhangot kiváltó amerikai akciója volt, hasonló súlyú, mint amikor 2011-ben a Navy SEAL egységei Pakisztánban végeztek az al-Kaida vezetőjével, Oszama bin Ladennel. Donald Trump amerikai elnök a rá jellemző stílusban értékelte az akciót: egyenesen „az amerikai katonai erő és hozzáértés egyik legmegdöbbentőbb, leghatékonyabb és legerőteljesebb megnyilvánulásának” nevezte.
Maduro elfogását hónapokig tartó feszültségnövekedés előzte meg. A Trump-kormányzat azzal vádolta a venezuelai elnököt, hogy aktív szerepet játszik az Egyesült Államokat célzó nemzetközi drogcsempészetben, és erre hivatkozva látványos katonai erődemonstrációt hajtott végre a Karib-térségben. Ennek részeként feltételezett drogszállító hajók ellen indítottak rakétatámadásokat, amelyeknek több mint száz halálos áldozata volt. A műveletek jogszerűségét az ENSZ és számos nemzetközi jogász is élesen bírálta.
A térségben zajló katonai jelenléttel párhuzamosan az amerikai hírszerzés intenzív adatgyűjtésbe kezdett Maduróról és közvetlen környezetéről (Washington korábban 50 millió dolláros vérdíjat is kitűzött az elnök letartóztatásához vezető információkért), miközben a különleges egységek titokban gyakorolták az akciót. A felkészülés annyira alapos volt, hogy valahol Kentucky államban felépítettek egy, a venezuelai elnöki rezidenciát pontosan lemásoló gyakorlókomplexumot is.
A végső parancsot Trump péntek este, helyi idő szerint 23:46-kor adta ki. Dan Caine vezérkari főnök szerint ekkorra „az időjárás éppen annyit javult, hogy megnyíljon egy szűk folyosó, amelyen csak a világ legjobb pilótái voltak képesek végighaladni”. Röviddel ezután mintegy 150 amerikai repülőgép szállt fel húsz különböző légibázisról.
A hadművelet során – amelyet sajtóértesülések szerint a venezuelai kormány egyik bennfentese is segített – az amerikai erők hatástalanították az ország radar- és légvédelmi rendszereit, majd áramkimaradást okozó kibertámadást hajtottak végre Caracasban. Trump erről később úgy nyilatkozott, hogy „a főváros fényei nagyrészt kialudtak egy bizonyos szakértelemnek köszönhetően”, további részleteket azonban nem árult el.
Az amerikai hadsereg Delta Force nevű különleges egységének helikopterei szombaton hajnali 2:01-kor érték el azt a szigorúan őrzött katonai bázist, ahol Maduro tartózkodott. A gépeket tűz alá vették, az amerikai egységek viszonozták a lövéseket, és az összecsapásban az egyik helikopter találatot kapott. A kommandósok a precíz akció során percek alatt elfogták az ágyából kirángatott venezuelai elnököt és feleségét, akik a váratlan támadás miatt nem tudtak a biztonsági szobába menekülni.
Maduróékat ezután az USS Iwo Jima hadihajóra szállították, majd Guantánamón keresztül New Yorkba vitték, ahol kábítószer-kereskedelemmel és más bűncselekményekkel kapcsolatos vádemelés vár rájuk. Trump később egy fotót is nyilvánosságra hozott, amelyen a bekötött szemű, megbilincselt Maduro szürke Nike melegítőben látható.
Az áldozatok pontos száma egyelőre nem ismert, de egy névtelen forrás a The New York Timesnak nyilatkozva legalább negyven halálos áldozatról beszélt, míg Trump szerint az amerikai oldalon ugyan voltak sérültek, de senki sem vesztette életét a művelet során.
(Forrás: Aljazeera, fotó: Getty Images)
Ezt is érdekelhet: