Ha képesek csökkenteni a kiskorúakat online érő ártalmakat, akár meg is úszhatják a tiltást a kanadai közösségimédia-vállalatok

2026 / 06 / 14 / Balla Sándor
Ha képesek csökkenteni a kiskorúakat online érő ártalmakat, akár meg is úszhatják a tiltást a kanadai közösségimédia-vállalatok
Egyre több európai ország kezd el komolyan gondolkodni azon, hogy korlátozza a közösségi média használatát, különösen a fiatalok körében – és ez már nem csak elméleti vita, hanem konkrét szabályozások irányába is elmozdult a folyamat.
Legújabb cikkeinkért kövess minket a Rakéta Google News oldalán is!

A BBC szerint a cél mindenhol hasonló: visszafogni a túlzott képernyőidőt, és csökkenteni a platformok mentális egészségre gyakorolt hatását. A szabályozási ötletek között szerepelnek életkori korlátozások, kötelező szülői beleegyezés, sőt bizonyos időkeretek vagy funkciók korlátozása is. A döntéshozók szerint a közösségi média túlzott használata egyre inkább közegészségügyi kérdés, nem pusztán digitális szokás.

Ezúttal Kanadában nyújtottak be törvényjavaslatot, ami megtiltaná a 16 éven aluliak számára a közösségi média használatát. A javaslat egyik érdekessége, hogy a platformok elkerülhetik a teljes korlátozást, ha bizonyítani tudják, hogy hatékony eszközökkel visszaszorítják a kiskorúakat online érő online ártalmakat.

A támogatók ezt egyfajta ösztönző rendszerként látják, ami jobb és biztonságosabb működésre késztetheti a cégeket, míg az ellenzők inkább úgy vélik, hogy ez könnyen túlzott állami beleszóláshoz és a véleménynyilvánítás szűkítéséhez vezethet.

Ausztriában ennél szigorúbb tervezetet nyújtottak be, ott már a 14 éven aluliaknak is megtiltanák a közösségi média használatát; továbbá Franciaország, Dánia és Lengyelország is fontolgatja azt, hogy szigorít a gyerekek közösségimédia-használatára vonatkozó szabályokon, míg Görögország áprilisban bejelentette, hogy 2027 januárjától megtiltja a 15 év alattiak hozzáférését.

Ezek is érdekelhetnek:

Igaz vagy hamis? – lássuk, mennyit tudsz a Napról Igaz az, hogy vasnál nehezebb elemek nem keletkezhetnek a Napban, vagy hogy nem végez keringő mozgást? És egy távoli napon vajon tényleg felrobban szupernóvaként? Lássuk, mennyire vagy képben központi csillagunkkal!

Kvíz: mennyire ismered az emberi agyat? Igaz, hogy az agysejtek nem képesek regenerálódni, vagy hogy az emberi agy mérete az elmúlt tízezer év alatt csökkent? És azt tudod, hogy milyen maximális sebességgel terjedhet az információ az agy idegpályáin?

Öt történelmi tévhit, amit sokan a mai napig elhisznek Történelmünk tele van izgalmasabbnál izgalmasabb eseményekkel, sztorikkal, feljegyzésekkel, de ugyebár nem minden arany, ami fénylik.

Kvíz: 10 trükkös tudományos kérdés, amire nehéz helyesen válaszolni Azt például igaz, hogy az agyunknak mindössze a 10 százalékát használjuk?

(Forrás: Reuters, BBC)

Itt állíthatod be, hogy a Rakéta az elsők között legyen a Google keresőben

Sose felejtsd otthon, ha utazol: ez a zsebtolmács lehet a legjobb barátod egy idegen országban
Sose felejtsd otthon, ha utazol: ez a zsebtolmács lehet a legjobb barátod egy idegen országban
A zsebtolmács, ami tényleg működik: ilyen a Vasco Translator M4.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.