Különösen furcsa, robotként funkcionáló mágneses szubsztanciát alkottak a Hongkongi Kínai Egyetem kutatói. A nívós brit napilap, a The Guardian cikke által csak „magnetic turd”, azaz „mágneses kaki” néven lehivatkozott anyag bármilyen formát képes felvenni, ezáltal olyan helyekre is be tud férkőzni, ahová hagyományosabb felépítésű, szilárd anyagokból készült robotok nem, ezen felül megfogni és mozgatni, valamint tárgyakat körülölelni is képes, továbbá hibátlanul regenerálja magát. Li Zhang, a Hongkongi Kínai Egyetem professzora hangsúlyozta, hogy az anyag valódi tudományos kutatás eredménye, és nem áprilisi tréfa, hiába megtévesztő, hogy április elsején került nyilvánosságra az újszerű, robotikus nyálka.
A kutatók által előállított anyag egy polivinil-alkohol nevű polimerből, a tisztítószerekben széles körben használt bóraxból, és a neodímium mágnes részecskéiből állították elő. „A nyálka viszkoelasztikus tulajdonságokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy
néha szilárd anyagként, néha folyadékként viselkedik”-
emelte ki Zhang. A professzor szerint az újszerű anyagot ahhoz lehet hasonlítani, mintha otthon vizet összekevernénk kukoricakeményítővel, aminek az eredménye egy olyan folyadék, melynek a viszkozitása különböző erőhatások miatt megváltozhat. „Ha gyorsan rácsapunk, akkor szilárd anyagként viselkedik, ha lassan érünk hozzá, akkor pedig folyadékként” – vázolta fel a tudós. A mágneses, iszapszerű robot ezen felül még jó elektromos vezető is, és akár elektródák összekapcsolására is használható. A furcsa szubsztanciát kívülről, mágnesek segítségével lehet irányítani, maga a robotslejm jelenleg még nem tartalmaz áramkört, vagy egyéb alkatrészt, a kutató szerint azonban kívülről már jelenleg is robotként funkcionál az eszköz, és a végső cél is az, hogy végül azzá fejlesszék.
Az ígéretes anyag azonban még korántsem tökéletes: a hiányzó robotikus komponensek integrálásán túl még egy külön megoldandó problémát jelent, hogy a mágnesszemcsékben található neodímium mérgező az emberi szervezet számára, így gondoskodni kell valamilyen módon ezen részecskék emberi testtől való elszeparálásáról. Mindenesetre ha egészségügyi alkalmazásra még nem is áll készen az eszköz, precízebb irányítással nehezen elérhető áramkörök javítására még alkalmas lehet.
(Fotó: New Scientist)