Francia Polinézia területén, Tahiti partjaitól nem messze az UNESCO (az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) missziójának keretében óceánkutatók egy csapata hatalmas kiterjedésű korallzátonyt fedezett fel a felszíntől 30-65 méter mélységben. A korallok a megfigyelések alapján teljesen egészségesek, nem mutatják fehéredés jeleit és a formációnak van olyan, rózsa formájú tagja, amelynek mérete akár a két métert is eléri.
Une mission de recherche scientifique soutenue par l'UNESCO a découvert l'un des + grands récifs coralliens du ? au large des côtes de Tahiti.
Cette découverte unique est un pas en avant pour la #science !
Découvrez le projet #1Ocean d'@AlexisRosenfeld https://t.co/IkTdmMG9he pic.twitter.com/r6QFXiNtjV— UNESCO en français (@UNESCO_fr) January 20, 2022
Az UNESCO beszámolója szerint az, hogy mezofotikus zónában (a közepes fény zónájában) helyezkedik el a korallzátony, szokatlan jelenség, mivel az esetek többségében sokkal sekélyebb vizekben, körülbelül 25 méter körüli mélységben alakulnak ki ezek az életközösségek. Ez egyúttal magyarázatot adhat arra, hogy hogyan maradt egészségesek az élőlények, annak ellenére, hogy a világ korallzátonyainak jelentős részét fenyegeti a pusztulás kockázata. Az UNEP leírása szerint a korallzátonyok több mint 100 ország partjai mentén megtalálhatóak, de a felmérések azt mutatják, hogy az először 1998-ban megfigyelt tömeges fehéredés 2009 óta az eddig megfigyelt korallok 14%-ának pusztulását okozta. A mélyebb és emiatt hidegebb vizek azonban védelmet nyújthatnak a melegedő víz negatív hatásai ellen.
A most felfedezett korallzátony körülbelül 3 kilométer hosszúságú és 30-65 méter széles, és úgy tűnik, hogy egyáltalán nem hatott rá a Francia Polinézia partjait sújtó 2019-es korallfehéredési esemény. A kutatók arra számítanak, hogy az eddig kevéssé feltérképezett szürkületi zónában további jelentős mennyiségű egészséges korallzátonyra bukkanhatnak a felfedező missziók során.
(Fotó: UNESCO/Alexis Rosenfeld)