Mesterséges fényvisszaverő felhővel segíthetnek a Nagy Korallzátonyon

2020 / 05 / 14 / Perei Dóra
Mesterséges fényvisszaverő felhővel segíthetnek a Nagy Korallzátonyon
A módszer természetes folyamaton alapul, melynek kialakulása azonban időben és mennyiségben is kiszámíthatatlan, ezért ausztrál kutatók irányítottan segítenék a felhőképződést.

A Sydney-i Tengerkutató Intézet, a Queensland-i Műszaki Egyetem, a Sydney-i Egyetem és a Southern Cross Egyetem kutatói az elmúlt időszakban teszteltek egy működőképesnek ígérkező eljárást, amellyel lehűthető a tengervíz, és ezáltal lelassítható a Nagy Korallzátony területén jelenleg is zajló korallfehéredés. A jelenség egyik oka ugyanis a víz felmelegedése, amitől a korallpolipokkal szimbiózisban élő fotoszintetizáló algák leválnak a korallról, így az lassacskán elpusztul. A klímamérnökök elképzelése szerint az eljárás során egy víz feletti, mesterséges fényvisszaverő felhővel csökkentenék a tengervízbe érkező napsugárzást, hogy az kevésbé érje el, illetve melegítse az óceánt. A módszer egy természetesen kialakuló felhőn alapul, melynek kialakulása azonban időben és mennyiségben is kiszámíthatatlan, ezért a kutatók irányítottan segítenék képződését. A természeti jelenséget nagyjából így kell elképzelni: a hullámok csapkodása közben porlasztott tengervíz kerül a levegőbe, amiből sókristályok szabadulnak fel, melyek egyfajta kondenzációs magként működnek a felhő képződésekor.

A mesterséges metódus szintén így zajlik, csak éppen ellenőrzött körülmények között.

Szivattyúval tengervizet juttatnak egy hajóra telepített, hóágyúhoz hasonló porlasztógépbe, ami először nagy nyomáson levegővel keverve egészen apró szemcsékké porlasztja a vizet, majd kifecskendezi, valahogy így:

Miután a porlasztott tengervízből minden nedvesség elpárolgott, nanoméretű sókristályok kerülnek a levegőbe, amelyek lassan felszállnak, ahol aztán ismét kicsapódik rájuk a légköri pára. Mialatt tesztelték, a kutatók drónnal mérték a mesterséges szemcséket, feltevéseik pedig végül beigazolódtak: másodpercenként több száz milliárd nanoméretű sókristály képződött, melyek felemelkedésük után fokozták a meglévő felhőzet fényvisszaverő képességét. Dr. Daniel Harrison, a kutatás vezetője a valaha létezett egyik leginnovatívabb és legnagyobb sikerrel kecsegtető ötletnek tartja kísérletüket, amivel megóvható a korallzátony.

„Mesterséges felhőkkel a teljes Nagy Korallzátonyt megvédhetnénk a kifehéredéstől, ráadásul költséghatékony módon. Ezzel időt nyerhetnénk, míg a klímavédelmi intézkedések által globálisan is normalizálódik a helyzet."

Hozzátette: az általuk generált felhőknek az év legforróbb időszakában vehetnék csak igazán hasznukat, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ez csak ideiglenes megoldás, és ténylegesen csak az segítene, ha a klímaváltozás okozta negatív hatások is véglegesen megszűnnének. Mivel az eljárásmód során kizárólag tengervizet használtak, így további ártalmakra nem kell számítani. Dr. Harrison pár évvel ezelőtt már végzett kutatásokat a Nagy Korallzátony felett, méréseiből pedig arra a következtetésre jutott, hogy felhőképződés híján a nyár a legveszélyesebb évszak a korallokra nézve, mivel ilyenkor nincs ami visszafogná a felmelegedést.


Erről a kutatóhajóról juttatják a porlasztott tengervizet a levegőbe.

Az újonnan kifejlesztett technika azonban pótolná a felhőképződéshez szükséges kondenzációs magokat.

A közreműködő egyetemek és kutatóintézetek egy olasz intézettel közösen készítették el az eszköz prototípusát, valamint egy kutatási alap keretében az ausztrál állam is beszáll a további vizsgálatokba, százötvenmillió ausztrál dollárral. Az előttünk álló években a mostani kísérletet egyre nagyobb területekre terjesztik, illetve további intézetek is csatlakoznak a projekthez.

(Fotó: Sydney Institute of Marine Science, Needpix)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.