100 éve a Marsot vizsgálták, amikor különös rádiójel érkezett onnan

2024 / 10 / 22 / Felkai Ádám
100 éve a Marsot vizsgálták, amikor különös rádiójel érkezett onnan
A legelső tudományos igényű kísérlet az idegen élet keresésére egy évszázada zajlott – és meglepő eredményt hozott, amit máig nem sikerült megmagyarázni.

1924 augusztusában David Todd, egy amerikai csillagász, a Marsról érkező rádiójeleket próbálta rögzíteni abban a reményben, hogy bizonyítékot talál az intelligens életre a Vörös Bolygón – számol be róla a New York Times nyomán a Futurism. Akkoriban épp nagyot ment a Mars-mánia, a közvélemény érdeklődése sosem volt felfokozottabb. Ehhez társult, hogy a Mars relatíve persze, de igen közel található a bolygónkhoz, ami kivételes lehetőséget kínált egy ilyen kutatásra.

Todd nem egyedül dolgozott ezen a projekten, hanem Charles Francis Jenkinsszel, a televíziós technológia egyik úttörőjével működött együtt. Jenkins feladata az volt, hogy egy olyan rádiókészüléket kezeljen, amely képes az észlelt jeleket nyomtatott hullámformákká alakítani. A kísérlet sikere azonban nagyban függött egy külső tényezőtől: a teljes rádiócsendtől – hogy más jelek ne zavarhassanak be az észlelésbe. Todd ezért szokatlan kéréssel fordult a rádióállomásokhoz: arra kérte őket, hogy időszakosan szakítsák meg az adásukat. Bár a teljes globális együttműködésre tett kísérlet kudarcba fulladt, az Egyesült Államok haditengerészete beleegyezett abba, hogy rövid időre országos rádiócsendet hirdessen ki – és így 1924. augusztus 21. és 24. között minden órában öt percre leálltak az adások.

A korban elég drasztikus intézkedés (bár ma is annak számítana, ha napjában öt percre kikapcsolnák az internetet) gyorsan gyümölcsöt is hozott. Az egyik csendes időszak alatt ugyanis Todd és Jenkins szokatlan jelet fogtak. A kinyomtatott hullámforma egy különös, “durván rajzolt arcra” hasonlított. Elképzelhetjük, hogy ez akkortájt mekkora izgalmat okozott – sokan egyenesen úgy vélték, hogy végre itt az áhított bizonyíték, és ez a jel a marslakók üzenete. A jel forrását sajnos azonban nem sikerült beazonosítani, de azt Jenkins is elismerte, hogy:

“Ez egy furcsaság, amit nem tudunk megmagyarázni.”

A tudósok végül inkább kizárták, hogy a jel a Marsról érkezett volna, mivel nem szerettek volna magukból bolondot csinálni, és nem rendelkeztek egyértelmű bizonyítékkal. Viszont azt sem sikerült megválaszolniuk, hogy mégis ki és honnan küldhette ezt a jelet.

Noha a kísérlet nem szolgált közvetlen bizonyítékkal a földönkívüli életre, legalább, a történelem folyamán talán először, felkorbácsolta a lelkesedést a kérdés iránt. Sőt nem csak a földönkívüliek, hanem úgy általában a hatalmas és titokzatos univerzum iránt. Persze ma már hatalmas rádióteleszkópok vizslatják a végtelent, és a rádiócsillagászat egy hivatalos tudományterület, Todd és Jenkins munkája mindennek volt egy korai előfutára. Az idegen civilizáció utáni érdeklődés sem végezte a történelem valamely félreeső kartotékjában, hiszen a SETI vagy akár a Breakthrough Listen projektek épp ezt kutatják egyre újabb megközelítésekkel, sőt akár a mesterséges intelligenciát is csatarendbe állítva.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/ghasoub)


Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
A természetes ásványvíz az egyik legegészségesebb dolog az emberi szervezet számára. De hol találunk Magyarországon természetes ásványvíz-forrásokat, és mit érdemes tudni róluk?
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.