Az ukrán kormány mostanra már több mint 13,6 millió dollárt gyűjtött össze kriptovalutában, miután február 26-án az ország hivatalos Twitter-fiókján keresztül közösségi finanszírozást indított, hogy megerősítse az ukrán hadsereget. A felhívásban Ethereum, Bitcoin és USDT, azaz Tether adományokat várnak - szúrta ki az Engadget.
Stand with the people of Ukraine. Now accepting cryptocurrency donations. Bitcoin, Ethereum and USDT.
BTC - 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P
ETH and USDT (ERC-20) - 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14
— Ukraine / Україна (@Ukraine) February 26, 2022
Később Ukrajna miniszterelnök-helyettese, Mykhailo Fedoroy egy másik tweetben szintén adakozásra kérte az embereket, ebben azonban a már megváltozott az egyik cím. Az olyan nem hivatalos szervezetek, mint a Come Back Alive és a Support Ukrainian Sovereignty (ukrán szuverenitás támogatása), szintén kriptovalutát gyűjtöttek az ukrán katonai- és a helyi jótékonysági szervezetek támogatására.
I'm asking all major crypto exchanges to block addresses of Russian users.
It's crucial to freeze not only the addresses linked to Russian and Belarusian politicians, but also to sabotage ordinary users.
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) February 27, 2022
A Finbold és a Reuters is megjegyzi, hogy a Binance már korlátozta az Oroszország elleni szankciók által érintett kriptoszámlákat, míg Kraken figyelmezteti az oroszokat, hogy fiókjaikat felfüggeszthetik, ha erre jogilag kötelezik őket. Az orosz felhasználóra vonatkozó általános tilalmat azonban mindkét kriptotőzsde ellenzi, annak ellenére, hogy Mikhalio Fedorov ukrán miniszterelnök-helyettes egy tweetben felszólította a nagyobb tőzsdéket, hogy az orosz és fehérorosz politikusokhoz köthető címeken kívül "szabotálja a hétköznapi felhasználókat" is.
1/6 I understand the rationale for this request but, despite my deep respect for the Ukrainian people, @krakenfx cannot freeze the accounts of our Russian clients without a legal requirement to do so.
Russians should be aware that such a requirement could be imminent. #NYKNYC https://t.co/bMRrJzgF8N
— Jesse Powell (@jespow) February 28, 2022
A kriptovalutában érkező adományok eddig még csak a töredékét képezik az összes segélynek, tekintve, hogy eddig csak az USA egymagában 350 millió amerikai dollárt adományozott Ukrajnának. Mindenesetre az, hogy egy ország a kriptotőzsdéken keresztül érkezett adományokból fejlessze hadseregét, és próbálja megtartani szuverenitását, egy példátlan dolog a történelemben.
Ami azt illeti, nem csak az Ukrán oldalról kerültek be a kriptopénzek a háborús eszköztárba: mint ahogy arról korábban már több cikkünkben is írtunk, az oroszok is meglátták a lehetőséget a kriptovalutákban, illetve a blokklánc-technológiában. A kriptovaluták segítségével ugyanis Oroszország enyhítheti a szankciók hatásait, hiszen azok a hagyományos bankrendszeren keresztül tudnak érvényesülni, a kriptotőzsdék pedig éppen ezeket kerülik meg.
Az egyik ilyen próbálkozás az Orosz Központi Bank által felvetett ötlet, a digitális rubel lenne, mely egyesíti magában a klasszikus kriptovaluták és a fiat pénzek tulajdonságait, mivel blokklánc-alapú kriptovalutáról volna szó, ugyanakkor mégse lenne olyan volatilis, hiszen mögötte áll az Orosz Központi Bank. Hogy ez miként segíti az oroszokat? Hét úgy, hogy a digitális rubel utalásához nem lenne szükség olyan rendszerekre, mint a SWIFT, melyet a szankciók értelmében Oroszország már nem tud használni.
A szankciók miatt kiesett forrásokat az oroszok hackerkedéssel is megpróbálhatják enyhíteni, pontosabban elkezdhetnek különböző digitális fizetőeszközöket lopni. Ez nem egy légből kapott feltételezés, tekintve, hogy a tavalyi évben a globális ransomware bevétel mintegy 74 százaléka, vagyis több mint 400 millió dollár értékű kriptovaluta olyan kezekbe került, amelyek valamely módon Oroszországhoz köthetőek.
(Borítókép: Fotó: STR/NurPhoto via Getty Images)