A szent koponyájának korszerű törvényszéki elemzését először 1950-ben Luigi Martino végezte el, és erre épül Cicero Moraes és kutatócsoportja jelenlegi munkája, mely során 3D-s képet alkottak Szent Miklós arcvonásairól. Ez a kép egy “erős és gyengéd” vonású, a mai Mikulásra emlékeztető arcot mutat. Moraes elmondása szerint a végeredmény az összegyűjtött információk olyan kombinációja, amely anatómiai és statisztikai koherenciára törekszik. Ennek érdekében “anatómiai deformációs technikát” alkalmaztak: egy élő ember fejének CT-adatainak méretarányát igazították Szent Miklós koponyaméreteihez – számol be róla az Interesting Engineering.
Moraes megjegyzi azt is, hogy a szent “igen robusztus koponyája” eredményezte azt a széles arcot, amely jól illeszkedik a népszerű, kerekded és barátságos Mikulás-ábrázolásokhoz.
A fizikai jellegzetességek feltérképezése mellett az elemzés Szent Miklós egészségi állapotára és életmódjára is rávilágított. A kutatók ízületi gyulladásra utaló jeleket találtak a gerincben és a medencében, valamint megvastagodott csontokat a koponyában, ami alapján Szent Miklóst az életében gyakran kínozhatta fejfájás. Emellett egy másik érdekes felfedezés, hogy a szent főként növényi alapú étrendet fogyaszthatott.
A Szent Miklós mélyen beágyazódott a Mikulás alakjába. A története évszázadokon át keveredett más hasonló, “téli alakokkal”, például a holland Sinterklaas és az angol Father Christmas figurájával, míg végül az egész kulimászból megszületett a ma ismert Mikulás, aki karácsony estéjén (nálunk ugye december 6-án) ajándékokkal lepi meg a gyerekeket. A kutatók azt viszont aláhúzzák, hogy az igazi Szent Miklóst jótékonysága és rendíthetetlen elkötelezettsége a rászorulók megsegítése iránt tette végül vallási és kulturális határokon átívelő példaképpé.
Az OrtogOnLineMag folyóiratban közölt törvényszéki rekonstrukció így segít megérteni, hogy a legenda mögött egy valós történelmi személy áll, akinek jótékony öröksége mindmáig visszhangzik abban az alakban, akit egy egész világ ismer.
(Kép: Pixabay/Ralf1403)