A DEEP cég nemrégen bemutatott Sentinel rendszere egyedi lehetőséget ad a víz alatti kutatások kivitelezésére, a létesítményt ugyanis hosszú távú tartózkodáshoz alakították ki, hogy a kutatók nagyobb lélegzetű munkákat is meg tudjanak valósítani a segítségével. A DEEP által a tengerek ISS-eként (International Space Station Nemzetközi Űrállomás) definiált rendszer moduláris és bővíthető, így nagy létszámú csoportoknak is elegendő életteret tud biztosítani, akik a kapszulákba tengeralattjárókkal is érkezhetnek, amennyiben nem akarnak vagy nem tudnak búvárfelszerelést használni.
A víz alatti szállás akár 20 évig is üzemelhet megszakítás nélkül, mivel a szükséges átalakításokat és az új modulok hozzáadását anélkül lehet elvégezni, hogy a szomszédos kapszulákban folyó munkát megzavarnák és az építkezést lehetséges a tengerfenéken is kivitelezni. A Sentinel első helyszínéül Wales és Anglia környékét jelölték ki, ahol a tiszta víz és a környezeti viszonyok ideális helyszínt nyújtanak a leendő "tengeri falu" számára. A modulokat maximálisan 200 méteres mélységben lehet elhelyezni, de az óceáni élővilág megfigyeléséhez ez a szint is jó alapot biztosít.
Az első Sentinel a tervek szerint 2027-ben nyílik majd meg, de később számos másik követheti, hogy a tudósok mindenhol lehetőséget kapjanak a tengerfenék kutatásához.
(Fotó: DEEP)