Ember

Hány ember élt eddig összesen a világon?

"Ahány ember él ma, mind mögött harminc szellem sorakozik; ez az élők és holtak számaránya. Az idők hajnala óta nagyjából-egészéből százmilliárd ember taposta a Föld nevű bolygót." - írta Arthur C. Clarke az 1968-ban megjelent Űrodisszeia című könyvének nyitányában. Igaza volt az írónak? És hogyan változtak azóta a becslések?
Űr

Az űrkutatás történetének egyik legfontosabb űreszköze harmincnégy éve indult küldetésére

A Great Observatories program célkitűzése az volt, hogy az univerzumot a lehető legrészletesebb módon térképezzék fel olyan űrbeli eszközökkel, amelyek a földi megfigyeléseknél sokkal pontosabb képet adhatnak az űrbeli jelenségekről. A program első tagja a Hubble Űrteleszkóp volt, aminek indulására 1990. április 24-én került sor az STS-31 misszió keretében.
Garázs

Ízelítőt kaphatunk belőle, hogy milyen lesz majd száguldozni az égi sztrádákon

Ha vágyunk az Ötödik elem vagy a Szárnyas fejvadász repülő autókkal teli városaiba, akkor egyelőre csalódást okozhatnak a manapság készülő repülő autók, amelyek inkább csak nevükben azok, de kevés képes (illetve lesz képes) közülük az utakon való haladás és a repülés közti váltásra. Az időnként repülő autóknak is titulált eVTOL-ok azonban, bár nem nyújtják ugyanazt az élményt és látványt, de már sok helyen készülnek és nagyobb eséllyel fogják akár a közeljövőben az utasaikat szállítani az égi utakon.
Tudás

Goldene, az arany kétdimenziós formája megérkezett

A nagy népszerűségnek örvendő grafénhoz hasonlóan mindössze egy atom vastagságú a vékony aranyréteg, amit egy régi japán technika segítségével állítottak elő, de lehet, hogy ez a technika lesz az anyag veszte is egyúttal.
Tudás

Felfedezték az első fraktális molekulát, amihez hasonlót eddig sosem találtak

Evolúciós botlás eredménye lehet a molekuláris fraktál, amihez hasonlót korábban még nem sikerült megfigyelni.
Garázs

Ilyenek lesznek a jövő városainak autói?

A kínai GAC Motor elképzelte, hogyan közlekedhetünk hamarosan urbánus környezetben, bár a modellek valójában részben régi járművek újragondolt verziói.
Techno

Digit, Phoenix, Apollo - jönnek a robotmunkások, Magyarországra is

Az Agility Robotics Digit gépe az Amazonnál dolgozik, de hamarosan munkába áll egy másik kereskedelmi ellátó cég raktáraiban is. A hozzá hasonló robotokat az árupakolás mellett autógyártók telepein használják egyre gyakrabban.
Űr

A jövő háborúiban Föld körüli pályáról érkezhet az ellátmány

A Sierra Space által fejlesztett Ghost űreszköz másfél óra alatt bárhová eljuttatja a rakományokat.
Techno

A borsószem méretű, agyba ültethető eszköz elhozhatja a jövőt, amiben az agyi beültetés rutinműtétnek számít

Az implantátummal első körben pszichiátriai és neurológiai rendellenességek kezelésére fogják haszálni. Az eszköz 9 milliméter széles és nem tartalmaz akkumulátort, nem kell mélyre helyezni, így a későbbiekben egészen könnyen lehet majd beültetni a páciensekbe a kutatók tervei szerint.
Tudás

Tíz évvel ezelőtt történt az egyik legmegrázóbb emberrablási eset

A Boko Haram terroristacsoport 2014. április 14-én rabolt el 276 diáklányt egy középiskolából és sokan közülük azóta sem kerültek elő.
Techno

A robotkutya bármilyen körülmények között talpra áll

A Deep Robotics alapos tesztelésnek vetette alá az általuk fejlesztett négylábú robotot, de a gép jól vette az akadályokat.
Űr

Az ISS korábbi parancsnoka megmutatta, milyen zsúfolt belülről a Nemzetközi Űrállomás

Az ISS-en 2000 novembere óta tartózkodnak űrhajósok és váltják egymást folyamatosan a különböző missziók legénységei. Az űrállomást hamarosan már modernebb utódai helyettesítik, de jelenleg még nélkülözhetetlen szerepet tölt be az állomást tudományos munkákra használó országok űrprojektjei során. Az ISS-t az Európai Űrügynökség űrhajósa, Andreas Mogensen mutatta be márciusban, közvetlenül azelőtt, hogy elhagyta az állomást és visszatért a Földre.
Űr

A Perseverance megtalálta azt a mintát, amiért a Marsra küldték

A marsjáró az úgynevezett Bunsen Csúcsnál akadt rá a 24. mintára, amit már nagyon várt a NASA.
Tudás

A Higgs-mező legegyszerűbb magyarázata politikusokat is tartalmaz és mindenki számára érthető

2012-ben találták meg a régóta keresett Higgs-bozon részecskét, aminek működése elválaszthatatlan a Higgs-mezőtől. A bonyolult fizikai képleteket végletekig leegyszerűsítve született meg 1993-ban a legközérthetőbb magyarázat a jelenségre, aminek modernebb változata egy fontos kérdést feszeget: mi történik, ha egy adóbehajtó egy teremnyi tudós közé vegyül egy koktélpartin?
Tudás

Hogyan fedezték fel a kutatók az isteni részecskét?

Egy-egy új részecske detektálása nem könnyű feladat és nem mindig egyértelmű, mit is mutatnak az adatok, amelyek a részecskeütköztetőkben zajló kísérletek során születnek. Mit láttak a kutatók 2012-ben az ábrákon, ami meggyőzte őket arról, hogy a régóta keresett Higgs-bozont találták meg? A CERN fizikusa elmagyarázza.
Garázs

Ez az eVTOL dizájn megoldja az eVTOL-ok egyik legnagyobb problémáját

A Crisalion Mobility légi járműve speciális rotor elrendezéssel őrzi meg az egyensúlyt repülés közben.
Tudás

A világ legmagasabb börtöne épül fel New Yorkban, hogy helyettesítse a város hírhedten kegyetlen büntetőtelepét

A 92 méter magas Jailscraper egy hírhedt régi börtön, a Tombs (Sírok) helyére kerül a város kínai negyedében. A börtön egyike lesz a Rikers-szigeten lévő büntetőközpont helyettesítésére szánt létesítményeknek.
Tudás

Olyan folyadékot készítettek a Harvardon, ami newtoni és nemnewtoni módon is viselkedik

A metafolyadékban apró gömbök vannak, amelyek lehetővé teszik, hogy a folyadék változtassa a tulajdonságait.
Űr

A Szivar-galaxisban szédületes tempóban keletkeznek a csillagok

A Messier 82-ben tízszer olyan gyorsan keletkeznek a csillagok, mint a Tejútrendszerben. A különleges galaxist a James Webb Űrteleszkóp térképezte fel az infravörös tartományban mérő műszereivel.
Techno

Reszkessetek hackerek - sokakat fog érinteni az új kibervédelmi törvény

Az új irányelvvel az EU a tagállamok egységes kiberbiztonságát igyekszik megalapozni - számos cégnek és szervezetnek kötelező lesz olyan intézkedéseket bevezetni, amelyekkel a kibertámadásokat előzhetik meg.
Garázs

A következő generációs holdjáró nem hasonlít majd az Apollo-éra járműveihez

Az Astrolab, az Intuitive Machines és a Lunar Outpost kapta a lehetőséget arra, hogy új rovert fejlesszen a leendő holdi missziók számára.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.