Tienkung Ultra a kínai állam által támogatott X-Humanoid gyártmánya, és jelenleg ő büszkélkedhet a leggyorsabb és legkitartóbb kínai humanoid robot címével, miután megnyerte a Pekingben megrendezett áprilisi félmaratont, illetve annak robotokra adaptált részét. A maratonon számos gyártó emberszerű robotja indult, de sokan közülük be sem értek a célba, vagy ha mégis, akkor nagyon lassan - Tienkung velük ellentétben szorgalmasan szedte a lábait, csak néhány technikai szünetet tartott akkumulátorcsere és egyéb teendők elvégzése miatt, így végül 2 óra 40 perc alatt sikerült befutnia. Ez messze elmarad az emberek teljesítménye mögött, viszont a humanoidok között kiemelkedő eredménynek számít, a robot pedig a jövőben más, a futóversenyeknél több gyakorlati hasznot tartogató terepen is bevetheti majd képességeit.
A maratonon az emberek és a gépek külön, kordonnal elválasztott sávokban futottak a problémák elkerülése végett, és azért is, mert a robotok indításának célja nem az volt, hogy a gépemberek lefussák a valódiakat, legyőzve és második helyre sorolva őket - mondta el Liang Liang, a Pekingi Gazdasági-Műszaki Fejlesztési Terület igazgatóhelyettese a CNA beszámolója szerint a május 16-án tartott robotikai demonstráción. Ahogy a versenyen, úgy a hétköznapi életben sem kell majd az embereknek a robotokkal megmérkőzniük egy-egy eredményért vagy állásért, a munkát inkább felváltva, ki-ki a maga erősségei alapján végzi majd Liang szerint. A robotok például intézhetik a veszélyes, fizikailag megterhelő feladatokat, vagy dolgozhatnak éjszaka, hogy a termelésnek soha ne kelljen leállnia: a termékek így még gyorsabban és olcsóbban készülhetnek az igazgatóhelyettes szerint.
A Tienkung modell egyes változatait ugyanis sportolás helyett más jellegű munkákra szánják: ipari környezetben, az egészségügyi szektorban vagy más területeken kisegítői szerepben tűnhet majd fel. A robot másodpercenként 550 billió számítási művelet elvégzésére képes az adatfeldolgozás tekintetében, hardver szempontjából pedig hasonlóan erőteljes: számtalan szenzor segíti a tájékozódásban és adaptációban, valamint úgynevezett prediktív megerősítéses imitációs tanulási technikával sajátítja el és kivitelezi a különösen emberszerű mozdulatokat.
Kínában a kormány a humanoid robotokban látja a jövőt, ezért nagy összegeket szánnak az ilyen jellegű fejlesztésekre, a Reuters szerint a tavalyi évben 20 milliárd dollárt (7 ezer milliárd forint) költöttek a szektor támogatására.
(Fotó: Johannes Neudecker/picture alliance via Getty Images)