Gemma Maspoch, a Barcelonai Számítási Centrum kommunikációs vezetőjének a nyilatkozata szerint olyan helyre volt szükségük, amely több száz négyzetméteres alapterületű, de nincsenek rajta oszlopok, és elbír 44,5 tonnát. Így aztán az egyetem épületei közül egyedül a kápolna jött szóba.
Természetesen átalakításokra így is szükség volt, elsősorban azért, hogy a padló elbírja a gép és az azt védő üvegdoboz együttes súlyát.
A kápolna külseje egyébként nagyrészt érintetlen maradt: továbbra is megtekinthetőek az eredeti oszlopok vagy akár az ólomüveg ablakok. A belsőrészt azonban újraépítették, hogy a 120 négyzetméter alapterületű üvegdoboz elférjen.
A MareNostrum szuperszámítógépet először 2005-ben kapcsolták be, de ez a masina még az Egyetem egy másik épületében működött. Ez az első MareNostrum 42,35 teraflops számítási kapacitással rendelkezett, vagyis másodpercenként 42,35 billió művelet elvégzésére volt képes. A Torre Girona kápolna 2013-ban, a MareNostrum 3-nak lett végül az otthona.
Az elmúlt 15 évben a MareNostrumok egyre erősebbek lettek, a 2017-es, jelenleg is a kápolnában működő MareNostrum 4 több mint tízszer gyorsabb a hármas számú masinánál: 11,15 petaflops a teljesítménye, ami – kifejezetten a szédítő számok szerelmeseinek: 11000 billió műveletet jelent másodpercenként.
Hardver szempontból a MareNostrum 4 48 szerverszekrényből áll, melyek összesen 3456 csomópontot tartalmaznak. Egy csomópontban két Intel chip található, és a chipeken 24 processzor kapott helyet.
A szuperszámítógép neve, a MareNostrum latinul a Földközi-tengert jelenti, és ezzel is egyfajta folytatólagosságot szeretnének sugallani az ókori világ tudományos kutatásai és modern korunk között.
Ennek megfelelően bár a gépet 40 millió dollár értékű felszerelésből rakták össze, a kutatóknak ezt ingyen bocsájtják a rendelkezésére.
2005-ös „ébredése” óta pedig a MareNostrumok rengeteg kutatásban vettek részt az asztrofizikától kezdve a klíma-modellezésen át egészen a génkutatásig. És a masinák az összes tudományterületen remek eredményeket értek el. 2012-ben például a MareNostrum segítségével készítettek szimulációt a hármas DNS-spirál vákuumban felvett struktúrájáról. Mindennek az orvoslás jövőjének tartott génterápiás kutatásokban volt megkerülhetetlen jelentősége.
Ezeknek az eredményeknek a fényében kevésbé fontos ugyan, de 2018-ban a MareNostrum otthonát választották meg a legszebb adatközpontnak. A díjat egyébként évente adják oda az arra érdemeseknek a londoni székhelyű Datacenter Dynamics (DCD) ítészei.
(Kép: Universitat Politècnica de Catalunya (UPC))