A Bennu-mintákon az élet olyan építőkockáit azonosították, amelyek ismeretlenek a földi biológia számára

2025 / 01 / 30 / Felkai Ádám
A Bennu-mintákon az élet olyan építőkockáit azonosították, amelyek ismeretlenek a földi biológia számára
Az élethez nélkülözhetetlen fehérjék aminosavakból épülnek fel – a Bennun talált mintákban most olyan aminosavakat fedeztek fel, amilyet a biológia eddig nem is ismert. Azonban a minták további kérdéseket is felvetnek úgy a biológiával, mint a korai Naprendszerrel kapcsolatban is.

A NASA OSIRIS-REx küldetése 2023-ban 121 gramm anyagot hozott vissza a Bennu aszteroidáról, ezzel az Apollo-küldetések óta a legnagyobb földönkívüli mintát juttatva bolygónkra. A kezdeti elemzések alapján már sejthetővé vált, hogy a Bennu egy vízben gazdag égitestből származik, ám a legújabb vizsgálatok ennél is többet árulnak el: az élethez szükséges alapvető feltételek már a Naprendszer korai időszakában is nagy mértékben rendelkezésre állhattak. Minderről az IFLScience számolt be.

Két friss tanulmány szerint a Bennu mintái több ezer szerves vegyületet tartalmaznak, köztük a földi élethez – konkrétan a fehérjeszintézishez – nélkülözhetetlen 20 aminosavból 14-et. Talán még ennél is érdekesebb, hogy ezek mellett 19 olyan nem-proteinogén (vagyis nem fehérjeképző) aminosavat is azonosítottak, amelyek egy része az ismert földi biológiában nem fordul elő. A mintában ezenkívül megtalálható mind az öt nukleobázis – adenin, guanin, citozin, timin (a DNS építőelemei) és uracil (az RNS egyik alapköve). Habár ezek valóban lenyűgöző eredmények, a tudósok hangsúlyozzák, hogy önmagukban még nem bizonyítják az élet jelenlétét a Bennun:

„A Bennu számos olyan előanyagot tartalmaz, amelyek az élet építőköveiként szolgálhatnak. Nem találtunk arra utaló jeleket, hogy valaha élet létezett volna rajta, viszont a felfedezések azt mutatják, hogy az élet kialakulásához szükséges feltételek széles körben elterjedtek lehettek a Naprendszer korai korszakában”

– mondta Nicky Fox, a NASA Tudományos Missziói Igazgatóságának munkatársa.

Az elemzések nitrogénben és ammóniában gazdag vegyületeket is feltártak, ami arra utal, hogy az az égitest, amelyből a Bennu származik, távolabb alakulhatott ki a Naptól, egy olyan régióban, ahol az illékony anyagok stabilan megmaradhattak. A ma már Föld-közeli objektumnak számító Bennu így valószínűleg a Naprendszer hidegebb, külső övezeteiből sodródott jelenlegi pályájára. A kutatók számára meglepő eredmény volt az is, hogy a Bennu mintájában a bal- és jobbkezes aminosavak aránya kiegyensúlyozott. Ez talán furcsán hangzik, de a jobb- és balkezesség a kémiában a kiralitást jelenti – ahogy Markó László összefoglalja:

A kiralitás azt jelenti, hogy egy tárgy vagy molekula saját tükörképével nem hozható fedésbe – hasonlóan ahhoz, ahogyan a jobb és bal kezünk sem illeszkedik tökéletesen egymásra. Ezt a jelenséget a molekulák világában is megfigyelhetjük, például az aminosavaknál és a cukroknál, amelyeknek két olyan változata létezik, amelyek egymás tükörképei, de nem azonosak. Ez a térbeli elrendeződés kulcsfontosságú szerepet játszik a biológiai folyamatokban.

A földi élet kizárólag balkezes aminosavakra épül, és a meteoritok eddigi vizsgálatai során is inkább ezek dominanciáját figyelték meg. A Bennu mintájában azonban ennél jóval egyenletesebb eloszlás figyelhető meg a kétféle aminosav között, ami új kérdéseket vet fel az aminosavak korai kialakulásáról és a biológiai aszimmetria eredetéről.

Sőt, a Bennu mintái olyan ásványokat is tartalmaznak, amelyeket korábban még soha nem azonosítottak meteoritokban. Ez alapjaiban változtathatja meg a Naprendszer korai kémiájáról alkotott ismereteinket.

„A mintákban megőrződött molekulák és ásványok sokfélesége egyedülálló, és jelentősen eltér a korábban vizsgált földönkívüli anyagoktól”

– magyarázta Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kutatója.

A Bennu egy széntartalmú aszteroida, amely egy vízben gazdag szülőégitest maradványaiból alakult ki. Hogy mi történhetett az eredeti objektummal, az még mindig rejtély, de a mintákban talált sóoldat – vagyis sóval telített víz – arra utal, hogy az objektum környezetében komplex kémiai reakciók mehettek végbe. Ugyanakkor, bár létfontosságú elemeket, például foszfort is tartalmaz, az élet valószínűleg nem alakult ki rajta. Ahogy Russell professzor fogalmazott:

„Ezek a feltételek rávilágítanak arra, milyen egyedülállóan összetett a földi bioszféra.”

A Naprendszer korai időszakából származó minták, mint amilyeneket a Bennun is találtak, értékes és izgalmas betekintést kínálnak a bolygók kialakulásának folyamataiba.

„Ez a rendkívüli kutatás, amely mikroszkopikus léptékben zajlik, segít megérteni, hogyan alakultak ki a bolygók makroszinten”

– tette hozzá Tim McCoy, a Smithsonian Múzeum meteoritkurátora.

(Kép: Hamis színezésű kép a mintában jelen lévő nátrium-karbonátról (lilával jelölve), forrás: Rob Wardell / Tim McCoy / Smithsonian Institution; színezés: Heather Roper / University of Arizona)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.