A csillagászok szeme előtt, élőben kezdtek a bolygók széthullani

2025 / 01 / 29 / Felkai Ádám
A csillagászok szeme előtt, élőben kezdtek a bolygók széthullani
Mint az egyik kutató elmondta, a bolygó “katasztrofális sebességgel párolog”.

A csillagászok két olyan exobolygót is azonosítottak, amelyek szó szerint darabokra hullanak a szülőcsillaguk rendkívüli hője és sugárzása miatt. Ezek az úgynevezett ultrarövid periódusú bolygók (USP-k) rendkívüli sebességgel keringenek csillagaik körül, miközben folyamatosan darabokra hullanak, hosszú, üstökösszerű porcsóvát húzva maguk után – számol be róla a Science Alert.

Az USP-k gyors keringésükről ismertek: egyesek csupán néhány óra alatt teljesítik egy teljes keringésüket csillaguk körül. Rendkívüli közelségük miatt pedig állandóan ki vannak téve az intenzív csillagsugárzásnak, az erős gravitációs hatásoknak és az extrém hőmérsékleteknek. A legtöbb ilyen bolygó úgynevezett kötött keringésű, vagyis mindig ugyanazt az oldalát fordítja a csillaga felé – így azon az oldalon perzselő forróság uralkodik. Bár az USP-k viszonylag ritkák – nagyjából minden 200. Nap-szerű csillagnál található egy –, tanulmányozásuk értékes információkkal szolgál a bolygók keletkezéséről és fejlődéséről.

E bolygók pontos eredete még mindig rejtély, de a kutatók úgy vélik, hogy kezdetben távolabb keringtek csillaguktól, és az idők során sodródtak közelebb. Mivel ezek a bolygók rendkívül közel helyezkednek el a csillagukhoz, a megfigyelésük rendkívül nehéz – és épp ezért minden egyes felfedezés különösen jelentős.

A közelmúltban két független kutatócsoport két széteső USP-t azonosított. Mivel ezek a bolygók folyamatosan anyagot veszítenek, egyedülálló lehetőséget kínálnak a csillagászoknak, hogy betekintést nyerjenek belső összetételükbe.

Az egyik ilyen bolygót, a BD+054868Ab-t Marc Hon, a MIT TESS Tudományos Iroda posztdoktori kutatója és csapata fedezte fel.

„A bolygó párolgási sebessége katasztrofális, és rendkívüli szerencse, hogy éppen most figyelhetjük meg az utolsó pillanatait”

– nyilatkozta Hon. A TESS űrtávcső megfigyelései szerint a bolygó tranzitja aszimmetrikus, ráadásul a fénycsökkenés mélysége is változó, ami arra utal, hogy folyamatosan porszemcséket bocsát ki magából. A bolygó körülbelül kilencmillió kilométer hosszú porcsóvát húz maga után, amely különböző méretű porszemcsékből áll; a nagyobb részecskék elöl, a finomabb szemcsék pedig hátul helyezkednek el.

Hon csapata szerint a BD+054868Ab évente a Föld tömegének egytizedét veszíti el, így várhatóan néhány millió éven belül teljesen el fog tűnni. A bolygó gazdacsillaga egy fényes K-típusú törpecsillag, amelynek van még egy vörös törpe kísérője. A csillag fényessége ideális célponttá teszi a James Webb űrteleszkóp (JWST) számára, amely így részletesebb megfigyeléseket tehet lehetővé.

Egy másik kutatócsoport, amelyet Nick Tusay, a Penn State egyetem PhD-hallgatója vezetett, a K2-22b nevű bolygót vizsgálta, amelyet a Kepler űrtávcső észlelt. A kutatók később a JWST közép-infravörös műszerével (MIRI) elemezték a bolygó porcsóváját, és arra jutottak, hogy az anyag a bolygó köpenyéből, és nem pedig a magjából származik.

„Ezek a bolygók szó szerint szétszórják az anyagukat az űrben, és a JWST segítségével most végre pontosan megvizsgálhatjuk összetételüket”

– mondta Tusay. A spektroszkópiai elemzések váratlan felfedezést hoztak: a porszemcsék között nitrogén-monoxidot és szén-dioxidot találtak, ami annyiban meglepő, hogy ezeket általában jeges égitestekhez, nem pedig kőzetbolygókhoz társítják.

Jason Wright, a Penn State professzora és a tanulmány társszerzője kiemelte ezeknek az eredményeknek a jelentőségét:

„Még a Naprendszerünk bolygóinak belső szerkezetét is nehéz közvetlenül tanulmányozni, de itt több száz fényévre lévő exobolygók tárják fel saját belső felépítésüket a számunkra.”

Jelenleg mindkét kutatócsoport azt tervezi, hogy a JWST képességeit a jövőben továbbra is beveti – különösen a BD+054868Ab megfigyelése fontos, mivel a fentebb leírtaknak megfelelően kivételesen fényes csillaga miatt ideális célpont. Avi Shporer, az MIT kutatója egyenesen úgy fogalmaz, hogy

„ez a csillag kulcsszerepet játszhat a széteső bolygók további tanulmányozásában.”

Érdemes megemlíteni azt is, hogy a JWST-t eredetileg nem is ilyen bolygók megfigyelésére tervezték, ám ezek a felfedezések rávilágítanak arra, milyen váratlan módon bővíthetők ennek a lenyűgöző űrtávcsőnek a képességei.

(Kép: széteső exobolygók, mint amilyen az itt illusztrált is, szétszórják anyagukat az űrben egy hosszú, üstökösszerű csóvában, forrás: JPL-Caltech/NASA)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.