A kutatók felfedezték, hogy a cukorban gazdag étrenddel táplált gyümölcslegyek rövidebb túlélése nem a cukorbetegséghez hasonló anyagcsere-problémák eredménye. A Cell Metabolism folyóiratban közzétett eredmények ehelyett arra utalnak, hogy a túlzott cukorbevitel melletti korai halál, a húgysav mint természetes hulladéktermék felhalmozódásával függ össze.
Mindannyian tudjuk, hogy túl sok cukor fogyasztása egészségtelen. Növeli az anyagcsere-rendellenességek, például az elhízás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, és több évvel lerövidítheti várható élettartamunkat. Noha széles körben elterjedt az a vélemény, hogy ezt az élettartam-csökkenést metabolikus rendellenességek okozzák, a gyümölcslegyekkel kapcsolatos új tanulmány feltárja, hogy nem ez a helyzet.
"Csakúgy, mint az embereknél, a magas cukortartalmú táplálékkal ellátott legyek is a metabolikus betegség számos jellemzőjét mutatják - például zsír- és inzulinrezisztenssé válnak" - mondta el Dr. Helena Cochemé, a vizsgálat vezető kutatója. "Ismert, hogy az elhízás és a cukorbetegség növeli az emberek halálozási valószínűségét, ezért az emberek mindig is azt feltételezték, hogy a legyeknél is ugyanígy a felesleges cukor csökkenti a túlélés valószínűségét."
A sóhoz hasonlóan, a cukor is kiszáradást okoz. Valójában a cukorbetegség korai tünetei között szerepel a szomjúság is, a magas vércukorszint mellett. Dr. Cochemé folytatja:
"A víz létfontosságú az egészségünk számára, ennek fontosságát azonban gyakran nem veszik figyelembe metabolikus vizsgálatok során. Ezért meglepődtünk, amikor kiderült, hogy a magas cukortartalmú táplálékkal ellátott legyek élettartama nem csökkent, egyszerűen azáltal, hogy extra ivóvíz forráshoz juttattuk őket."
"Ugyanakkor ezek a legyek még mindig mutatták a tipikus anyagcserezavarok tüneteit, amelyek a magas étrendi cukrokhoz kapcsolódnak" - tette hozzá Dr. Cochemé.
Ennek a “víz-hatásnak” az alapján, a csapat úgy döntött, hogy a légy vese-rendszerére összpontosít. Kiderült, hogy a túlzott étrendi cukor miatt a legyek egy húgysav nevű molekulát halmoztak fel. A húgysav a purinok lebomlásából származó végtermék, amelyek a DNS-ünk fontos építőkövei. A húgysav ugyanakkor hajlamos kristályosodni, és így vesekövek alakulhatnak ki a légyben. A kutatók megakadályozhatták a kövek létrejöttét, akár ivóvízzel hígítva formálódásuk közegét, akár megakadályozva a húgysav képződését egy gyógyszerrel. Ez viszont megvédte őket a cukorban gazdag étrendhez kapcsolódó élethossz rövidüléstől.
Szóval, ez azt jelentené, hogy bármennyi cukros ételt fogyaszthatunk büntetlenül, mindaddig, amíg sok teát iszunk? "Sajnos nem" - mondta Dr. Cochemé, - a cukorral táplált legyek hosszabb ideig élhetnek, ha vízhez juttatjuk őket, de még mindig eléggé egészségtelenek. És az emberekben az elhízás növeli a szívbetegségek kockázatát is.
“De tanulmányunk eredményei szerint a purin-utak megzavarása a magas cukortartalmú étrendet fogyasztó legyek túlélésének korlátozó tényezője. Ez azt jelenti, hogy a cukor által okozott korai halál nem feltétlenül az elhízás közvetlen következménye."
Az étrendi cukrok emberi egészségre gyakorolt hatásának megértése érdekében a németországi Kieli Egyetem munkatársai egészséges önkéntesek diétás étrendjének befolyását vizsgálták meg.
"Meglepő módon, ugyanúgy, mint a legyeknél, úgy találtuk, hogy az emberek étkezési cukorbevétele is rosszabb vesefunkcióval és a vér magasabb purinszintjével jár"
- mondta el Christoph Kaleta professzor, a tanulmány társszerzője.
A húgysav felhalmozódása az emberekben, a vesekő kialakulásának ismert közvetlen oka, valamint a köszvény, a gyulladásos artiritisz egyik formája. A húgysav szintje növekszik az életkorral, és képes megjósolni az anyagcsere-betegségek, például a cukorbetegség kialakulását.
"Nagyon érdekes lesz megvizsgálni, hogy a legyekből származó eredmények hogyan alkalmazhatóak az embereknél, és hogy a purin-út hozzájárul-e az emberi túlélés szabályozásához" - fogalmazta meg záró gondolatait Dr. Cochemé.
"Jelentős bizonyíték van arra, hogy az általunk fogyasztott táplálék befolyásolja a várható élettartamunkat és az életkorral összefüggő betegségek kockázatát. A purin útvonalra összpontosítva csoportunk azt reméli, hogy új terápiás célokat és stratégiákat találhat az egészséges öregedés elősegítésére."
(Forrás: MedicalXpress Képek: Pikrepo)