A fogaskerék, amit az univerzum összes energiája sem lenne képes egyszer körbeforgatni

2024 / 09 / 27 / Felkai Ádám
A fogaskerék, amit az univerzum összes energiája sem lenne képes egyszer körbeforgatni
Mindössze 100 fogaskerékből áll a szerkezet, amely utolsó kerekének az elforgatásához több energiára lenne szükség, mint amennyi az ismert univerzumban a rendelkezésre áll.

Daniel de Bruin az egymilliárd másodperces születésnapja… vagyis “születésmásodperce” emlékére egy különleges masinát alkotott. Ez a gép egyetlen dologra hivatott: szemléltetni a felfoghatatlant. A felfoghatatlan pedig ez esetben egy szám.

A googol, más néven tíz szexdecilliárd, a 10^100 számot jelöli, amelyben az 1-es számjegyet száz darab nulla követi. A szám ezt a nevet 1938-ban kapta, amikor Edward Kasner amerikai matematikus kilencéves unokaöccse, Milton Sirotta, javasolta. Kasner később a “Mathematics and the Imagination” (A matematika és a képzelet) című könyvében ismertette a kifejezést. A googol értéke “nagyjából” megegyezik 70 faktoriálissal, és csak két prímosztója van: a kettő és az öt. Bináris rendszerben a googol 332 biten ábrázolható.

A matematikában a googolnak nincs különösebb jelentősége vagy gyakorlati alkalmazása. Kasner csupán arra használta, hogy szemléltetni tudja a különbséget a végtelen és egy elképzelhetetlenül nagy szám között. Matematikai oktatásban hasznos lehet ilyen kontextusban. A googol nagysága meghaladja az ismert univerzum részecskéinek számát, amelyet 10^72 és 10^87 közé becsülnek.

Magyarán ez a szám bármilyen nagy, de nem végtelen – épp ez tehát a lényege. Ugyanakkor valóban óriási szám, amit igen nehéz ténylegesen felfogni. De Bruin gépe azonban épp ezen segít. A masina nem olyan bonyolult, mint hinnénk: 100 összekapcsolt fogaskerékből áll, amelyek mindegyike 1:10-es áttétellel működik. Ez azt jelenti, hogy amikor az egyik fogaskerék 10-szer fordul, a következő csak egyszer. Mire az utolsó fogaskerék egy teljes fordulatot tesz, az első már googol-szor fordult meg. Ahogy de Bruin fogalmaz:

“Ahhoz, hogy az utolsó fogaskerék egyet forduljon, az elsőnek googol-szor kellene megpördülnie. Ehhez valójában több energiára lenne szükség, mint amennyit az egész ismert univerzum biztosítani tud. Ez elképesztő.”

De Bruin a gép megalkotásához egy hasonló projektből inspirálódott, amelyet Arthur Ganson művész hozott létre “Betonos gép” néven. Ganson szerkezete 12 fogaskerékből áll, amelyek mindegyike 1/50-es arányban lassítja a mozgást. A bemeneti fogaskerék állandó 200 fordulat/perc sebességgel forog, de a többszöri csökkentés után a kimeneti fogaskerék olyan lassan mozog, hogy több mint 2 billió évbe telne egy teljes fordulat megtétele. Ganson a végső fogaskereket betonba ágyazta, hogy hangsúlyozza, soha nem fog láthatóan elmozdulni emberi időn belül.

Míg Ganson projektje a rendkívül lassú mozgás bemutatásáról szólt, de Bruin alkotása tovább viszi ezt az elképzelést azzal, hogy a googol elképesztő méretét szemlélteti: egy olyan számot mutat be, amelyet az emberi elme talán nem is képes más formában befogadni.


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Titokzatos incidens során elsüllyedt Kína új atomtengeralattjárója a Covidról elhíresült Vuhannál
Titokzatos incidens során elsüllyedt Kína új atomtengeralattjárója a Covidról elhíresült Vuhannál
Mostanra biztosra vehető, hogy az eset folyamán Kína új, Type 041 Zhou osztályú nukleáris támadó tengeralattjárója süllyedt el.
Új kémiai kötést fedeztek fel
Új kémiai kötést fedeztek fel
Na, ilyen kovalens kötést sem látott eddig a világ – bár 90 éve gyanítják, hogy létezik. Sőt lassan az is kiderülhet végre pontosan, hogy egyáltalán mi is a kovalens kötés.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.