A Google új kvantumchipjének öt perc, ami egy szuperszámítógépnek tíz kvadrillió év lenne

2024 / 12 / 11 / Pőcze Balázs
A Google új kvantumchipjének öt perc, ami egy szuperszámítógépnek tíz kvadrillió év lenne
A Willow nevű chip a Google szerint áttörést jelent a kvantum-számítástechnikában: az általa elvégzett feladat tovább tartott volna egy szuperszámítógépnek, mint amennyi idős az univerzum. Ráadásul a rendszer kevesebbet hibázik, ahogy nő a mérete.

A Google blogján olvasható közlemény szerint két szempontból jelent mérföldkövet a Willow: egyrészt exponenciálisan csökken a hibák száma, ahogyan egyre több qubittel dolgozik, ami a terület egyik legnagyobb kihívása volt az elmúlt három évtizedben. Másrészt egy olyan művelet, ami egy mai szuperszámítógépnek tíz kvadrillió (angolul septillion, tíz a huszonnegyediken) évbe került volna, ennek a rendszernek mindössze öt percébe telik.

Ez a tizenkét éve alapított Google Quantum AI, de akár a teljes terület történetében meghatározó pillanat lehet.

Az, hogy a qubitek számának a növekedésével javul a Willow precizitása, arra utal, hogy lehetséges nagy és valóban hasznos kvantumszámítógépeket építeni. A random circuit sampling (RCS) nevű teszt pedig, ami az ilyen rendszerek legbonyolultabb vizsgája, azt ellenőrzi, hogy az adott kvantumszámítógép valóban képes-e olyasmire, amire egy hagyományos számítógép nem, vagy csak nehezen lenne. Az, hogy a Willow percek alatt oldott meg valamit, ami egyébként lényegesen tovább tartana, mint az univerzum életkora, az alapító Hartmut Neven szerint egyenesen arra utalhat, hogy a kvantumszámítások több, párhuzamos univerzumban zajlanak egyszerre.

Mi jön most?

A Google közleménye szerint a Willow-nak a való élethez közel álló területeken kell bizonyítania a hasznosságát. Ehhez a hagyományos és a kvantumszámítógépek teljesítményét összevető, fent említett RCS tesztet fogják kombinálni azokkal a szimulációkkal, amelyek új tudományos felfedezésekhez vezethetnek el, de még teljesíthetőek az eddigi számítástechnikai eszközkészlettel is. A cél, hogy eljussanak a kereskedelmileg is hasznos felhasználáshoz. Hartmut Neven szerint a jövőben a mesterséges intelligencia fejlődéséhez is elengedhetetlenek lesznek az ilyen rendszerek.

(Borítókép: Google)

Szuperszámítógép vs. kvantumszámítógép - melyik a gyorsabb? Eldőlt, melyik nyeri a kvantumszámítógépek és szuperszámítógépek mérkőzését: az IBM egyik legfejlettebb processzora vagy a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium és a Purdue Egyetem klasszikus szuperszámítógépei.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.