A HDR mentheti meg a sávszélesség-korlátozás áldozatául esett streaminget

2020 / 04 / 22 / Felkai Ádám
A HDR mentheti meg a sávszélesség-korlátozás áldozatául esett streaminget
Az Európai Unió kérésére több szolgáltató is visszanyesett a hálózati terheléséből. Ugyanakkor jelenleg rendelkezésre áll olyan technológia, amely szebb képminőséget eredményez, nem függ a sávszélességtől, és akár SD felbontás mellett is alkalmazható. Ez a High Dynamic Range vagy rövidebben: HDR.

A technológia lényege az addiginál nagyobb dinamikatartomány megjelenítése, vagyis az adott képen belül a világosabb és sötétebb területek megjelenítése és az ezek közötti átmenet is jobb. Mindezt szélesebb színskála használatával sikerül elérni.

Végső soron a sötétebb és a világosabb területek közt sokkal finomabb az átmenet, mint egy SDR képen.

A mostani korlátozások miatt az adott streaming felületen romlik a kép felbontása, de a HDR segítségével orvosolható ez a probléma, éppen azért mert több színt használ, és ezért részletesebb lesz a kép. Ráadásul nem csak a HD, de az SD felbontásban futtatott műsorok is jobban fognak kinézni így.

Vagyis hiába vész el a felbontás egy része, a HDR nagyobb kontrasztot használ, ami az emberi szem számára végső soron több részletet, jobb mélységet jelent. Ez pedig akár kiegyenlítheti azt a képromlást is, amit a kisebb felbontás okoz.

A HDR ráadásul elhanyagolható mértékben ad csak hozzá a sávszélesség terheléséhez – kisebb terheléssel jár, mint a nagyobb felbontás.

A HDR lényege, illetve az általa okozott többlet nehezen kommunikálható, hiszen kevésbé lehet számokra váltani, mint mondjuk a 2K és a 4K felbontást. Ezt valóban látni kell, hogy megértsük.

Ugyanakkor jelen pillanatban két dolog állhat a HDR-streaming útjában: egyrészről a HDR csak a technológia használatára képes tévékészülékeken működik. Másodszor a legtöbb szolgáltató vagy nem él ezzel a technológiával, vagy nem tekinti azt alapnak.

A nálunk jelenleg elérhető streaming szolgáltatók közül a Netflix és az Amazon Prime kínál olyan műsorokat, melyeket HDR-ben is futtathatunk megfelelő készülék esetén. Ám ez nem fedi le a teljes könyvtárukat, ráadásul a Netflix esetén ez csak a legdrágább, prémium előfizetés esetén működik.

Az Amazon Prime esetén kevesebb a HDR-ben nézhető tartalom a Netflixhez képest (ugyanakkor a saját gyártású produkcióik nagy része elérhető így), de a HDR-streaming alapból jár az előfizetésünk mellé.

(Kép: Flickr/Heikki Alho)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Az incidens a finnországi Olkiluoto 3 atomerőműben történt, Európa legnagyobb és a legerősebb reaktora.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.