A Hold déli sarkán nagy kihívások várnak az űrhajósokra

2022 / 12 / 03 / Bobák Zsófia
A Hold déli sarkán nagy kihívások várnak az űrhajósokra
Két program is indult, ami már az Artemis III küldetésre való felkészülést segíti.

A JETT3 (Joint Extravehicular Activity and Human Surface Mobility Program Test Team) és a D-RATS (Desert Research and Technology Studies) programok azokra a leendő emberes holdi küldetésekre való felkészülést segítik elő, amelyek során az űrhajósok a múltbeli Apollo-program misszióinak időtartamánál jóval hosszabb távra rendezkednek majd be a Holdon, emiatt a szükséges feltételek (űrruha, szállítójármű és lakóegység) megléte és megfelelő működésének biztosítása alapvető fontosságú a missziók sikeréhez.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az arizonai sivatagban már októberben lezajlottak az első tesztek, amelynek során a Hold déli sarkának sajátos fényviszonyait imitáló környezetben, esti "űrsétákon" gyakoroltak a résztvevők, akik nyomás alá helyezett űrruhákat modellező szkafandereket viseltek. Emellett egy holdautót, vagyis rovert is kipróbáltak, ami, ellentétben az első holdjáró járművel, immár fedett kabinnal nyújt nagyobb védelmet az asztronauták számára.

A sivatagi tesztelésről videó bemutatja, hogyan gyakorolták az eszközök kezelését és az "űrruhában" való sétát a projekt résztvevői az emberes Artemis-missziók eddigi legnagyobb próbáján.

(Fotó: NASA)

A NASA javában készülődik a Holdra, előkapták a garázsból az "űrlakóautót" is Az amerikai űrügynökség várhatóan a 2025 környékén induló Artemis-3 küldetés keretében küld majd újra asztronautákat az égitest felszínére, a holdmissziókra készülődve pedig októberben két szimulációsorozatot is elvégeztek az arizonai sivatagban.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.