Az ember azt gondolná, hogy két év alatt nem sokat halad egy hasonló volumenű projekt, ám a tervek szerint a TECLA nevű épület még az idén elkészülhet. Helyszínéül Olaszországot, pontosabban Bologna térségét választották: a tervezők itt húzzák fel a kizárólag helyi forrásokból kinyerhető és biológiailag lebomló anyagokból álló házat. (A lakóépület nevét egyébként Italo Calvino, olasz író által megálmodott képzeletbeli városról kapta). A dolgok jelenlegi állása szerint a kivitelezők hamarosan a 3D nyomtatás végére érnek.
Ahogy az várható volt, a TECLA megálmodói nem állnak meg egyetlen épületnél, helyette egy lakópark megépítését tervezik. Már csak azért is, mert a projekt olyan globális, társadalmi kérdések megoldásául szolgálhat, mint a népességnövekedés és a megfizethető lakhatás egyre erősödő problémája. Amellett, hogy a TECLA egyike az első olyan otthonoknak, ami teljes egészében 3D nyomtatással készült, az épületet egyszerre több 3D nyomtató párhuzamos működtetésével építik. A terv a Mario Cucinella által alapított intézmény (SOS – school of sustainability) kutatási projekt keretében született: ennek során a londoni Architectural Association hallgatóival közösen, eltérő klímájú helyszíneken vizsgálták a hajléktalanság okait és következményeit. Végül az eredményeket figyelembe véve elkészült egy, az időjárás viszontagságainak ellenálló, energiatakarékos, a hagyományos lakhatási mintától eltérő építmény ötlete:
A környezethez való alkalmazkodásra kitalált lakóotthon az önfenntartó szemléletmód elvét követi, vagyis korlátozhatja az ipari hulladék felhalmozódását és egyfajta fenntartható modellt kínálva, hosszabb távon fellendítheti a helyi, nemzeti gazdaságot, ezáltal is javítva az emberek életszínvonalát. A szakemberek szerint a TECLA kiváló alapja lehet a jövő ökovárosainak: a 3D nyomtatással előállított, darázsfészekre hasonlító ház elektromos, gáz-, víz- és csatornahálózatoktól függetlenül, önfenntartó módon működik, ráadásul nem csupán energiahatékony, de ellenáll az időjárás viszontagságainak, és biológiailag lebomló anyagokból készül.
(Fotó: Iago Corazza via Dezen)