A kerti medence vásárlása kiváló lehetőség arra, hogy károsítsd a környezetet

2020 / 06 / 03 / Rácz Tamás
A kerti medence vásárlása kiváló lehetőség arra, hogy károsítsd a környezetet
Itt a nyár, gombamód nőnek ki a földből a családi házak kertjeiben a kék műanyagmedencék. Sajnos.

Pár ezer generációnyi ember le tudta élni az életét úgy, hogy nem volt a kertjében egy kis, saját mesterséges medence, ami legfeljebb 2-3 évet bír ki, mielőtt újrahasznosítatlan szemét lesz belőle. És amiben folyamatosan vegyszerezni kell a vizét, hogy ne rohadjon be, ha pedig mégis berohad, a vegyszeres vizet kiengedjük a természetbe és újat töltünk a helyébe.

  • A legtöbb kerti medence PVC-ből készül, a legkisebb tipikus méret, a 3,66 méter átmérőjű, 70 centis puhafalú körmedence esetében is több mint tíz kilogramm PVC-t jelent. A PVC az egyik legmacerásabban újrahasznosítható műanyag; anyagában is, égetéssel is. Magyarországon nagyon kevés cég foglalkozik újrahasznosítással. A kerti medence a maga 1-3 éves életciklusa végén jellemzően egy az egyben megy a szemétbe, vagy a kukába gyömöszölve, vagy lomtalanításkor. Hulladékudvarokban sem biztos, hogy átveszik egyáltalán, de ha mégis, akkor is a legvalószínűbb, hogy lomként kezelik és lerakóba kerül.
    Egyébként a puhafalú medencék alacsony ára miatt sokan eleve tojnak arra, hogy leszereljék és eltegyék jövőre a cuccot, pláne, hogy átteleltessék a kertben a feltöltött medencét. Íme, egy vicces összeállítás arról, milyen jó móka is a nyár végén egy mozdulattal szemetet csinálni az egyébként még hibátlan szettből:

  • Vízpazarlás: jellemzően 7-10 köbméter víz megy egy kerti medencébe, amit a legtöbb felhasználó szezononként akár többször is teljesen leenged és újratölt, leginkább vízkezelési tapasztalatlanság és bealgásodás miatt. Ez a víz ráadásul kezelt ivóvíz szokott lenni. Még ahol van kút, ott is inkább csapvizet szokás használni, mert a kútvíz vastartalma  klórozás hatására vörös csapadékot képez a vízben, ami új jelentést ad a "vérfürdő" kifejezésnek.
  • Vegyszerek: a legegyszerűbb és legolcsóbb vízkezeléshez klór és algaölő vegyszer kell, ami a természetbe kerülve (és nyilván kikerül a természetbe) károsítja az élővilágot.
  • Energiaigény: a keringtetőszivattyú elektromos energia-fogyasztása a minimum, amit egy kerti medence felhasznál, de több felhasználótól is hallottuk már, hogy eleve meleg vízzel tölti fel vagy tartja szinten a vizet a medencében.
  • Senki ne higgye el a medencék reklámszövegét: "a feltöltött medence éveken át használható vízcsere nélkül". Ez normál háztartási méretben, csináld-magad jellegű medencekezeléssel hétköznapi halandó számára elérhetetlen.

Mit tehetsz a környezetterhelés csökkentése érdekében?

Nyár van, meleg van, gazdasági válság van - senki nem kárhoztatható, ha mégis szeretné megteremteni az otthoni csobbanás lehetőségét, akár egy elmaradó vízparti nyaralást váltva ki ezzel a pótmegoldással. Összegyűjtöttük, mit érdemes végiggondolni, mielőtt megrendeljük a medencét a neten vagy betesszük a nagy dobozt a bevásárlókocsiba az áruházban:

  • Tartós medencét vegyél, ami több szezont is kiszolgál! A legolcsóbb és legegyszerűbb, felfújható gyűrűs medence nagyon sérülékeny, jó esély van rá, hogy egy nyarat se bír ki. (Ha van kutya-macska a háznál, akkor ez biztos: a jószág ki fogja karmolni a peremét.) A fém csővázas medence már tartósabb, de ebből sem a legsilányabbat javasoljuk megvenni, mert ezeknél a műanyag kötőelemeket gyorsan tönkreteszi a napsugárzás, a csövek pedig akár egy év alatt is átrozsdásodhatnak. A legtartósabb és legdrágább a fémfalú medence, amit viszont hibás felállítással és mechanikai sérülésekkel lehet nagyon gyorsan tönkretenni.
  • Ne hidd el, hogy egy, sokszor a medencéhez a csomagban adott papírbetétes vízszűrő képes tisztán tartani a vizet! Homokszűrő nélkül esélyed sincs.
  • Ne hanyagold el a vízkezelést! A medence üzemeltetése munkás dolog és elég egy rövid kihagyás, hogy bezöldüljön-berohadjon a sok köbméter víz. Ez pedig minimum extra vegyszert jelent, de sokan inkább leengedik és újratöltik az egészet, ami extra vízpazarlás.
  • És a legfontosabb: vásárlás előtt alaposan gondold végig, hogy tényleg kell-e neked ilyen. Ha van a közelben fürdőhely, strand, tó, ha a gyerekek nem annyira vízi lények és várhatóan hamar ráunnak, akkor a legjobb bele sem vágni az egészbe. Ha nem vagy egészen biztos a dologban, olvasd el ezt a blogbejegyzést attól az embertől, aki már tudja, mivel is jár ez az egész, meg ezt a másikat is attól, aki időközben rájött, hogy neki igazából nem is medence kellett volna.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.