A holland Delft Műszaki Egyetem kutatói olyan rendkívüli képességű anyagot hoztak létre laboratóriumi körülmények között, amely az egyetem szerint potenciálisan nagy hatással lehet az anyagtudományokra és ami bizonyos tekintetben még olyan speciális anyagok tulajdonságait is túlszárnyalja, mint a grafén, a kevlár vagy a gyémánt. Az új anyag a hagyományosan kristályos szerkezetű szilícium-karbid amorf változata (a-SiC), amit a kutatók vékony filmréteg formájában alkottak meg.
Már maga az eddig ismert szilícium-karbid is a gyémánthoz hasonló keménységéről híres, de új, kevésbé szabályos verziójának ereje a szakértőket is meglepte, mivel az amorf anyagok random módon elrendezett atomjait nem feltétlenül a nagy stabilitással hozzák összefüggésbe. Ez a "véletlenszerűnek" tűnő struktúra azonban mégsem eredményez törékenységet, sőt, sok ellenállóképességéről ismert anyaggal felveszi a versenyt. Az a-SiC szakítószilárdsága 10 GPa, amit a kutatók egyéni módszerrel teszteltek: szilícium alapra növesztettek vékony rétegben amorf szilícium-karbidot, majd felfüggesztették, ezután megfigyelték a különböző nanoszálak szakadási pontját. Ezzel a módszerrel a jövőben más anyagok vizsgálatát is az eddigieknél precízebben lehet elvégezni az egyetem leírása szerint. Az a-SiC folyáshatára (az a mechanikai feszültség, ami húzás esetén az anyag maradandó alakváltozását okozza) a kevlárénál tízszer nagyobb.
Az amorf szilícium-karbid legnagyobb előnye a csodaanyagnak tartott grafénnal szemben, hogy a belőle készült vékony réteget viszonylag könnyű előállítani, ezért lényegében akadálytalanul lehet nagyobb mennyiségben és méretekben is gyártani. Az anyag elsődleges felhasználási területét a mikrochipek készítése jelenti, mivel a különös robosztussága mellett olyan mechanikai jellemzőkkel rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik a vibrációktól való elszigetelésére.
(Fotó: Delft University of Technology/Science Brush/Advanced Materials)