A ködfogók új fajtájával egyből tiszta vízhez juthatnak az emberek

2023 / 08 / 30 / Bobák Zsófia
A ködfogók új fajtájával egyből tiszta vízhez juthatnak az emberek
Ködfogókat régóta alkalmaznak Peru, Bolívia és más országok azon területein, ahol kevés a rendelkezésre álló friss víz, de jelentősebb mértékű a ködképződés, most azonban azt is megoldották, hogy az így kinyert vizet maga a háló fertőtlenítse.

Az ETH Zürich és a Max Planck Intézet kutatói kifejlesztették a ködfogó hálóknak egy újabb változatát, amely egy hasznos plusz funkcióval is rendelkezik: hatékonyan fertőtleníti a kicsapódó vizet, ami ezáltal azonnali fogyasztásra alkalmassá válik pusztán a hálóhoz használt anyagoknak köszönhetően. Az eszköz titkát az összetételében kell keresni, a felhasznált komponenseket ugyanis úgy válogatták össze, hogy segítsék a vízcseppek megtapadását a felületen és az egészségre káros vegyületek lebontását is elvégezzék.

A háló anyagának alapját üvegréteg és fémdrótok adják, amelyeket sűrű szövésű struktúrába rendeznek, hogy a köztük átfújó szelek által hordozott vízcseppeket, illetve páratartalmat felfogják. A drótok bevonata fotokatalitikusan reaktív ötvözet, amit hidrofil és hidrofób részekből áll, előbbi vonzza, utóbbi taszítja a vizet. A hidrofil egység fő összetevője a különböző polimereken kívül a titán-dioxid, amelyet az UV-fénnyel tettek reakcióképessé. A hidrofób réteg hasonló módon készült, de ez esetben etil-cellulózt használtak kötőanyagként. A polimerek miatt a vízcseppek jobban megtapadnak a háló felületén, ahonnan az összegyűlt víz gyorsan távozik a tárolókba, mielőtt még a szél elpárologtathatná, a titán-dioxid pedig jelentős tisztítóhatást fejt ki.

Az elvégzett tesztek alapján a víz dízeltartalmát és a biszfenol A nevű szintetikus vegyületet is redukálta a ködfogó, méghozzá rendkívül gyorsan: a vegyületek 99,9% már harminc perc múlva megsemmisült.

Az eszköz működését beltéri és kültéri teszteken is vizsgálták naposabb és borúsabb időben is és az eredmények alapján kiderült, hogy a napfény, pontosabban az UV-sugárzás fontos szerepet játszik a fertőtlenítő hatás kialakításában, mivel alapvetően szükséges a titán-dioxid aktiválásához, azonban már egészen rövid ideig tartó sugarázás is elegendő a kellő reakcióképesség kialakításához. A ködfogó háló előnye, hogy energiafogyasztás nélkül, pusztán némi napfény segítségével üzemeltethető és passzív módon oldja meg a vízgyűjtés és víztisztítás folyamatát egyidejűleg, ezért azokban a régiókban, ahol magasabb szintű a légszennyezettség, hatékony alternatívát jelenthet az eddig alkalmazott megoldásokkal szemben.

A kutatók a háló elsődleges felhasználási területét a sűrűn lakott városi központokban képzelik el vagy akár a hűtőtornyok gazdaságosabb üzemeltetését is lehetővé tehetik a távozó vízgőz “újrahasznosításával”.

(Fotó: Max Planck Institute for Polymer Research, ETH Zürich/Adobe Stock)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.