A védelmi minisztérium valamint a Vocalis Health, Tal Wenderow és Dr. Shady Hassan vezetésével, jelenleg hang- és légzés-mintákat gyűjt a Covid-19 betegektől, valamint a lakosságtól, amelyeket majd mesterséges intelligenciával, gépi tanulási technológiával elemeznek. Ezután megkísérelnek kidolgozni egy olyan algoritmust, amely segít az Egészségügyi Minisztériumnak kezdeti értékelések készítésében, valamint az otthonukban tartózkodó koronavírus-hordozók állapotának és tüneteinek könnyebb megfigyelésében, az egészségügyi rendszer túlterhelésének elkerülése érdekében.
A tesztet több kórházban és az egész országban végzik, az eredménnyel pedig várhatóan négy-hat hét alatt készülnek el - nyilatkozta a cég. Mivel a koronavírus befolyásolja a légzőrendszert, az alapvető feltételezés az, hogy a betegség által okozott testi tünetek visszatükröződhetnek az ember hangjában és légzésében.
A big data és a vokális biomarkerek házasításából éppen most létrejövő technológia, bár reményteli, de még nem bizonyított, és azt egyelőre végképp nem lehet tudni vagy kijelenteni, hogy alkalmas-e a Covid-19 kimutatására.
Mindenesetre, aki szeretne, részt vehet a kutatásban, ugyanis a cég lehetőséget biztosít bárkinek, hogy adományként online felajánlja saját hangmintáját, mindösszesen angol nyelvtudás, mikrofon (például a webkameráé, vagy a mobilé) és tíz perc szabadidő szükséges hozzá. A hangminta adományozás a cég weboldalán itt lehetséges.
A Vocalis Health két izraeli digitális egészségügyi vállalkozás, a Verbal Communication Ltd. és a Healthymize Ltd. összeolvadása eredményeként alakult 2019 decemberében. A startup mesterséges intelligenciát, gépi tanuláson alapuló hanganalízis alkalmazásokat fejleszt az egészségügyi ágazat számára. A társaság technológiája segíti az egészségügyi szolgáltatókat, hogy a hangjuk alapján felmérjék az ember egészségét, és segítenek a hangszálakat befolyásoló állapotok, például szív- és légúti betegségek és depresszió diagnosztizálásában. A társaság eddig 9 millió dollár befektetést kapott.
(Forrás: Calcalist Képek: Unsplash)