A Seascape Alaska 5 expedíció kutatói meglepő tárgyra bukkantak az óceán mélyén Alaszka partjainál, amikor távirányítós járművük egy titokzatos aranygömbbe botlott a mélységben. A 3,1 kilométeres mélységben ez a fényes gömb, amin egy lyuk éktelenkedett, megdöbbentette a tudósokat. Habár akadnak ötletek: tojáshéj, esetleg egy szivacs maradványa, de megnyugtató válasz egyelőre nem született.
Az óceán egyébként rengeteg különös dolgot rejt, aminek az az oka, hogy, mint mondják, többet tudunk a Hold felszínéről, mint az óceán mélyéről.
A leletet tehát a Seascape Alaska 5 expedíció során az óceán mélyén találták Alaszka partjainál – számol be róla az IFLScience.
A Seascape Alaska 5 expedíció augusztus 23-án indult, az alaszkai Kodiak vizein keresztül Sewardig az expedíciós csapat a 200 méter alatti tengeri élőhelyekre összpontosít – ami a gyakorlatban akár 6000 méteres mélységet is jelenthet –, és menetközben feltérképezik a környezetet is. Miközben pedig épp felderítették a mélységet egy távvezérelt járművel (ROV), 3,1 kilométeres mélységben a kutatók a tengerfenéken nyugvó titokzatos aranygömbbe botlottak, amin egy nagy lyuk is éktelenkedett:
This golden orb, likely an egg casing, struck an imaginative chord for many watching yesterday.
Today we dive on Denson Seamount. ROVs are launching & will remain on the seafloor until ~ 3:45pm ADKT/7:45pm EDT.
Join us! https://t.co/ScOhpINB18#Okeanos #seascapealaska #explore pic.twitter.com/Eq1sYeVQrr
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer) August 31, 2023
A lyuk úgy festett az egyik kutató szerint, mintha valami azon át próbált volna behatolni a gömbbe – vagy épp ellenkezőleg: a lyukon keresztül próbált kitörni. A ROV robotkarjával – egyébként élőadás közben, amit az interneten bárki követhetett – ezután be is gyűjtötték a titokzatos tárgyat.
Habár találgatások akadnak: tojáshéj és szivacsmaradvány egyaránt szóba jött, válasz azután sem született, hogy a lelet a fedélzetre került – nyilatkozták a NOAA tudósai az IFLScience-nek.
(Kép: NOAA)